Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Sýrie opět žije: Lidé Asadovi důvěřují. I Putin to ocenil. Uprchlíci se vracejí a obnovují své domovy. Navrátí se do země normální život? Západ válku proti Sýrii prohrál. Teď už pouze Asadovi hází klacky pod nohy. Vymstí se mu to

Sýrie opět žije: Lidé Asadovi důvěřují. I Putin to ocenil. Uprchlíci se vracejí a obnovují své domovy. Navrátí se do země normální život? Západ válku proti Sýrii prohrál. Teď už pouze Asadovi hází klacky pod nohy. Vymstí se mu to

21. 9. 2021

Tisk článku

Roman Šimajev informuje o (u nás pochopitelně ignorovaném) setkání prezidentů Ruska a Sýrie a z výroků usuzuje, že navzdory postychtivým sankcím Západu, který zde prohrál stejně jako v Afghánistánu, je tato středovýchodní velmoc na cestě k prosperitě

V Kremlu proběhlo setkání Vladimíra Putina a Bašára Asada. Ruský prezident osobně poblahopřál svému syrskému protějšku ke znovuzvolení do funkce hlavy státu. Podle něho výsledky hlasování ukazují, že občané Sýrie spojují s Asadem „proces obnovy a návrat k normálnímu životu. Putin rovněž upozornil, že nezákonná přítomnost zahraničních armád na území Sýrie znesnadňuje Damašku dosáhnout konsolidace.

Bašár al-Asad poděkoval Rusku za všestrannou pomoc a zdůraznil, že právě akce ruské a syrské armády vedly k vyčištění velké části země od teroristů. Sankce uvalené řadou států na Sýrii označil za nehumánní.

Asad je záruka syrského urovnání

Vladimír Putin  poznamenal, že výsledky prezidentských voleb ukazují na důvěru syrského lidu prezidentu Asadovi, a to navzdory všem těžkostem a tragédiím předchozích let. 

Rovněž s Vámi lidé spojují proces obnovy a návratu k normálnímu životu. Vím, že pro to děláte hodně, včetně navazování dialogu s vašimi politickými oponenty. Pevně doufám, že tento proces bude pokračovat. Pouze konsolidace všech sil v Sýrii umožní zemi postavit se na nohy,“ dodal ruský prezident.

Prezidentské volby v Sýrii se konaly 26. května. Více než 13 540 860 Syřanů odevzdalo svůj hlas Asadovi, což je 95,1 procenta z celkového počtu voličů, kteří přišli k volbám.

Ruský vůdce rovněž informoval o rozvoji obchodních a hospodářských vazeb mezi oběma zeměmi. V prvních šesti měsících roku 2021 se obchodní obrat zvýšil 3,5krát.

Doufám, že naše společné úsilí pomůže Syřanům obnovit ekonomiku, sociální sféru a v první řadě zdravotnictví,“ řekl Putin.

Ruský prezident zároveň za hlavní problém Sýrie označil trvající přítomnost cizích armád na území republiky mandátu OSN a sankce proti Damašku, což „jednoznačně protiřečí mezinárodnímu právu“. Podle Putina to syrským úřadům komplikuje „úsilí o konsolidaci země a o její obnovu takovým tempem, jak by bylo možné, kdyby Sýrie byla pod kontrolou legitimní vlády“.

Vladimír Putin rovněž poznamenal, že díky společnému úsilí Ruska a Sýrie byla osvobozena převážná část území – Damašek kontroluje 90 % země. Zároveň konstatoval, že nadále existují teroristická ohniska, která stále ohrožují civilisty.

Nicméně uprchlíci se aktivně vracejí do osvobozených oblastí. Na vlastní oči jsem viděl, když jsem vás na vaše pozvání navštívil, jak lidé insenzivně obnovují své domovy a pracují na návratu k mírovému životu v plném smyslu toho slova."

Rusko jako hráz proti terorismu

Bašár Asad poděkoval Rusku za poskytnutí humanitární pomoci a potravin. Poděkoval také ruskému ministerstvu zahraničí za jasný postoj k obraně „legitimních a obecně uznávaných zásad a norem mezinárodního práva“ Syrský prezident rovněž uvedl, že akce armád obou zemí vedly nejen k zásadním výsledkům při osvobozování území obsazených teroristy, ale také usnadnily návrat uprchlíků.

Podle něho řada států uvalila na syrský národ nelidské sankce. Přitom Damašek i v těchto podmínkách pokračuje v konsolidaci, včetně navazování politického dialogu.

Čtěte ZDE: Bašár Asad promluvil: Kritika bažin a přirovnání k nacistickému Německu. Sýrie bude žádat kompenzace za ukradenou ropu. IS jako proxy armáda USA. Přejdou Kurdové na stranu Asada? Sporná území nejsou kurdská

Putinova návštěva Damašku

Připomeňme, že Vladimír Putin navštívil Damašek v lednu 2020. Hlava ruského státu se setkala s Bašárem Asadem, společně navštívili Umajjovskou mešitu, hrob proroka Jahjá (Jana Křtitele) a katedrálu Panny Marie v Damašku, jíž Putin daroval ikonu Bohorodičky. Dalším bodem programu byla návštěva velitelského stanoviště jednoho z uskupení ruských ozbrojených sil.

Později ruský ministr obrany Sergej Šojgu přirovnal přípravu této návštěvy k hollywoodskému thrilleru: „Pokud by se měl o tom natočit podrobný a odhalující film, mohl by být na jedné straně jakousi velmi, velmi dobrou učebnicí a návodem na organizaci takovéhoto druhu práce všech služeb bez výjimky... Na druhou stranu by to byl thriller, který by předčil jakýkoli hollywoodský nebo kterýkoli jiný kasovní trhák“.

Výsledky ruské pomoci

Připomeňme, že ruská operace v Sýrii začala 30. září 2015, kdy ruské letectvo na žádost legitimní vlády  začalo provádět nálety na pozice Islámského státu v zemi. V březnu 2016 se Vladimír Putin rozhodl stáhnout většinu vzdušných sil, protože operace byla úspěšně zakončena.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval, že během této operace ruské letectvo zlikvidovalo více než 900 výcvikových táborů, přes 660 muničních továren a 1 500 jednotek vojenské techniky IS. Před zahájením operace ruského letectva kontrolovali teroristé více než 70 % území Sýrie a měli asi 60 000 mužů. Ruské a syrské síly eliminovaly více než 54 000 teroristů.

Západ prostě v Sýrii prohrál válku stejně jako později v Afghánistánu. Na obnově země, kterou zničil, se však - právě tak jako v Afghánistánu - odmítá podílet a legálně zvolené vládě pouze hází klacky pod nohy.

Dlouhodobě se mu to vymstí. 

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

Covidový teror a vydírání se vrací: Následovníci Eichmanna a Mengeleho? Je třeba se bránit. Alternativa proti zlu ihned likvidována. Jako dobytek na porážku? Výkupné za důstojný život

Covidový teror a vydírání se vrací: Následovníci Eichmanna a Mengeleho? Je třeba se bránit....

Odbojné Polsko se nebojí: Je na cestě k Polexitu? Na majdan to zrovna nevypadá. Co si počneme (se) SPOLU ve V4? EU nezávislost nedopustí. Dobrá i špatná zpráva pro Ukrajince. Na křižovatce základních hodnot

Odbojné Polsko se nebojí: Je na cestě k Polexitu? Na majdan to zrovna nevypadá. Co si...

NEJČTENĚJŠÍ

Po prohrané bitvě: Válka o bytí a nebytí teprve začíná. Vrátí „impérium většiny“ úder? Šance je veliká. Obětuje Miloš Zeman v partii dámu? Nemocný, nikoli bezmocný. Babiš na Hrad! I ČT už otáčí. Kdy začne bombardování?

Po prohrané bitvě: Válka o bytí a nebytí teprve začíná. Vrátí „impérium většiny“ úder?...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky