Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Izraelské prsty v libanonském výbuchu: Útok na sklad zbraní Hizbalalláhu minul cíl? Izrael – kdo dokáže, že je vrah? Zástupný příběh o chabarovském obchodníkovi a bejrútských hajdalácích

Izraelské prsty v libanonském výbuchu: Útok na sklad zbraní Hizbalalláhu minul cíl? Izrael – kdo dokáže, že je vrah? Zástupný příběh o chabarovském obchodníkovi a bejrútských hajdalácích

12. 8. 2020

Tisk článku

Israel Shamir hledá pravdivé souvislosti v otázce pachatele mohutného výbuchu, který z velké části zdevastoval Bejrút i celý Libanon

Svět je nespravedlivý vůči sériovým vrahům. Našli zavražděnou prostitutku – okamžitě Jack Rozparovač. Našli kohosi podřezaného – okamžitě Freddy Krueger. Přitom Freddy v té době možná popíjel kávu? Ale to je jen taková povídačka, skutečný příběh bude následovat.

Devastace Libanonu

Dozněly ozvěny výbuchu v Bejrútu, jednoho z nejmohutnějších v historii planety a téměř srovnatelného s jaderným. Více než sto mrtvých, tři tisíce zraněných, stovky tisíc lidí bez domova; strašlivý úder pro Libanon, který již beztak prochází těžkým obdobím. Prožívá tvrdé časy z důvodu amerických sankcí proti Sýrii. Libanon je přímořskou provincií Sýrie, kterou Evropané v 19. století odtrhli, ale udržela si spoustu vazeb na Sýrii a celý region. Syrské peníze se točily v libanonských bankách, syrský dovoz i vývoz procházel libanonskými přístavy. Když USA uvalily sankce na Sýrii, libanonská libra se okamžitě propadla a nezaměstnanost prudce stoupla. Libanon je další válečná fronta Sýrie.

V poslední době došlo ke zhoršení konfliktu mezi Izraelem a libanonskou organizací Hizballáh. Eskalace zašla tak daleko, že nový izraelský ministr obrany Binjamin Ganc slíbil zničit libanonskou infrastrukturu a jeho kolegové vyzývali vrátit Libanon do doby kamenné. V nedávné době izraelská letadla ustavičně bombardovala Sýrii a cíle v Libanonu, aniž by to kdokoli chtěl popírat. Když vybuchl Bejrút, rázem nikdo nepochyboval, že jde o další izraelský zločin.

Příliš velké sousto

Není pochyb o tom, že byl veden úder proti skladu zbraní a munice Hizballáhu. Izraelští pozorovatelé byli s výsledkem spokojeni a vysvětlili to takto: Libanonci musí pochopit, že Hizballáh je nebezpečný soused, a proto ho musí vyhnat z Bejrútu a později z většiny území Libanonu až na samotný jih, na izraelskou hranici – a tam ho Izrael vybombarduje. Hlavní úkol je vrazit klín mezi Hizballáh a ostatní Libanonce. Druhý úkol potom zní – zamezit dodávkám zbraní z Íránu a raketovému přezbrojení. Hizballáh má mnoho raket, ale většinou jde o nepřesné střely. Írán je umí repasovat na moderní přesné zbraně.

Čtěte ZDE: Buchanan: Čtyři milióny Arabů nyní zapomenuto? Bibi je na koni. Zůstane svět v apatii? Historie nás mnohému učí. "Když na nás prší, bude na ně bouřit." Přijde jednou krutý zvrat?

Když se po výbuchu v Bejrútu ukázal rozsah škod, v Izraeli i v Libanonu si rychle uvědomili, že je třeba změnit příběh. Izrael se samozřejmě nikdy dvakrát nerozmýšlel, mohl-li zmasakrovat Araby. Židé zabili v Sabře a Šatíle dvacet tisíc Libanonců (většinou civilistů) během blitzkriegu v roce 1982, včetně tří tisíc podřezaných palestinských žen a dětí. Ale masívní údery proti civilnímu obyvatelstvu vyvolaly ve světě negativní reakce. Svět byl zděšený například i v dubnu 1996, kdy izraelské dělostřelectvo udeřilo na libanonský uprchlický tábor ve vesnici Qana a zabilo tam více než sto lidí. Oficiální Izrael se proto kvapně od výbuchu v Bejrútu distancoval.

Ale původní příběh nevyhovoval ani Libanoncům. Nedokázali se rozhodnout, co by bylo lepší, zda vyhnat Hizballáh z Bejrútu a z celého Libanonu, nebo vyhlásit válku Izraeli, aby pomstili ty zabité při výbuchu. Obě možnosti se ukázaly jako liché – Izrael je stále příliš silný a Hizballáh jediná militantní síla, která dokáže klást Izraeli odpor.

Zástupný výbuch ledku

A tu se naskytl zajímavý příběh o zásobách ledku, o chabarovském obchodníkovi a bejrútských hajdalácích. Všem se velice dobře hodil. A množství podrobností mu dodalo na přesvědčivosti. Možná je i pravdivý. Za normální situace by exploze byla připsána Izraeli, ale tady se to nehodilo. Stejně tak Freddy Krueger nemusí být vždy vinen každou vraždou.

Jenomže v novém příběhu jsou malé nesrovnalosti: Přiblížení čtyř amerických průzkumných letadel k budoucímu místu výbuchu (viditelné na radaru), příslib izraelského ministra obrany Gance zasáhnout infrastrukturu Libanonu, Trumpova slova, která mu vnukli generálové, že „to vypadá jako bomba“, k tomu izraelská letadla nad Bejrútem a další tucet nepřímých důkazů.

Existují také kompromisní verze. Silberstein, americký Žid, který pozorně sleduje, co se děje v Izraeli, a často publikuje senzace, uvedl, že podle jeho informátorů Izrael bombardoval íránský sklad zbraní v držení Hizballáhu a náhodou se strefil do skladu, kde byl uložen ledek.

I to je možné. Ale ubezpečení, že to udělal Izrael, přenechme izraelským politikům druhé garnitury, jakým je Moše Feiglin, který poslal pozdrav svým příznivcům luxusním ohňostrojem uspořádaným „našimi hrdiny“ – vyjádřeno jeho slovy.

Zdroj.


Tagy článku

Doporučujeme

Vrbětice: Viník je jasný, proč se zdržovat soudy? Do půl jedenácté je třeba Švejka pověsit! Vymáhání škod na Rusku? Kavárna velí, kdy lze Ústavu pošlapávat. Hromada znepokojivých otazníků. ČT vymývá mozky

Vrbětice: Viník je jasný, proč se zdržovat soudy? Do půl jedenácté je třeba Švejka pověsit!...

I Češi zbytečně umírali: Co přinese odchod NATO z Afghánistánu? Lžou nám jako když tiskne. Porážka od kmenů a sektářů? Podhoubí pro barevné revoluce. Kterak dřímající Joe zdatně záškodničí v ruském podbřišku

I Češi zbytečně umírali: Co přinese odchod NATO z Afghánistánu? Lžou nám jako když tiskne....

NEJČTENĚJŠÍ

Fraška pokračuje: Ruská stopa se zhroutila jak domeček z karet. Brigádníci dostali mimořádné volno. Zařídili jim ho agenti GRU? Babiš s Hamáčkem jako mluvčí CIA. Pěkný příspěvek k oslavám Dne osvobození

Fraška pokračuje: Ruská stopa se zhroutila jak domeček z karet. Brigádníci dostali mimořádné...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky