Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Boj o Sýrii v nové fázi: Operace v Afrínu oslabuje americké pozice. Vystoupí Turecko z NATO? Výzva Erdoganovi: Spolupracuj se Sýrií, nebo odstup! Těžiště světové ekonomiky se přesouvá na Východ a do Eurasie

Boj o Sýrii v nové fázi: Operace v Afrínu oslabuje americké pozice. Vystoupí Turecko z NATO? Výzva Erdoganovi: Spolupracuj se Sýrií, nebo odstup! Těžiště světové ekonomiky se přesouvá na Východ a do Eurasie

19. 2. 2018

Tisk článku

Alena Palažčenková tlumočí rozhovor předsedy turecké vlastenecké strany Dogu Perinçeka s agenturou RIA Novosti na téma vojenské operace "Olivová ratolest" v Sýrii a budoucího uspořádání sil na Blízkém východě

Operace tureckých ozbrojených sil v syrském Afrínu proti kurdským ozbrojeným skupinám je zaměřena na oslabení americké pozice v Sýrii, což je v zájmu Moskvy i Damašku, řekl RIA Novosti předseda turecké strany „Vlast“ (Vatan) Dogu Perinçek. Považuje tuto operaci za důležitou etapu na cestě oddělení Turecka od USA a NATO a sbližování s Ruskem.

Před tím generální štáb Turecka oznámil zahájení operace „Olivová ratolest“ proti formacím Kurdů v syrském Afrínu. Operace začala 20. ledna 2018 v 17:00 hodin moskevského času. Turecký premiér Binali Yildirim oznámil 21. ledna zahájení pozemní operace v Afrínu. Damašek důrazně odsoudil činnost Turecka v Afrínu a připomenul, že se jedná o nedílnou součást Sýrie. Moskva v souvislosti se situací v Afrínu vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti a k respektování územní celistvosti Sýrie.

Kurdské oddíly v rukou USA

Turecko bude hájit svou bezpečnost a není to z naší strany žádný bluf nebo vydírání. Zahájením operace v Afrínu Turecko zabezpečuje své hranice. Sýrie si zachová svou územní celistvost a rovněž bude zachována územní celistvost všech sousedních zemí, neboť rozpad Sýrie může vést i k jejich rozpadu; Pro Rusko je tato operace přínosná minimálně proto, že je zaměřena proti upevnění pozic USA v Sýrii, jelikož Kurdská dělnická strana (PKK) a s ní spojená kurdská „Demokratická unie“ (PYD) představují americké pěšáky,“ řekl Perinçek.

Podle jeho názoru spolupráce s PKK a PYD nepřinese Rusku užitek, tudíž Moskva do toho nepůjde.

Někdy v Rusku zaznívají návrhy na sblížení s PKK. Ale PKK chce vytvořit nezávislý Kurdistán, a jakmile se s nimi sblížíte, automaticky se stanete příznivcem jeho ustavení, čímž se postavíte proti Turecku, Sýrii, Íránu, Iráku ... To Rusko nikdy neudělá. No a USA beztak vystupují proti Turecku a dalším zemím v regionu, takže PKK zůstane v rukou Spojených států,“ předpokládá turecký politik.

Čtěte ZDE: Zničená Sýrie: Začínají zde USA nový konflikt? Záminky k útokům stále průhlednější. Podpora radikálů do posledního dechu. Bude někdy na Blízkém východě klid? Válku udržíme, i kdyby bojovat s kým nebylo!

Sblížení Ankary a Damašku je nevyhnutné

Perinçek zdůraznil, že jeho strana vystupuje za to, aby Ankara vyladila vztahy s Damaškem a vedla operaci proti kurdským formacím ve spolupráci se syrskou vládou.

Vyzývám Erdogana: buď spolupracuj se Sýrií, nebo odstup. Spolupráce se Sýrií je klíčem k posílení spolupráce s Ruskem a Íránem, což je také důležité a vyplývá to z jednání v Astaně. Máme tu obchod, průmysl, stabilitu, bezpečnost – pro to všechno jsou potřebné dobré sousedské vztahy se Sýrií a Erdogan nemůže neustále udržovat obě země ve stavu nepřátelství,“ uvedl Perinçek.

Vyjádřil víru, že Damašek bude spolupracovat s Ankarou v rámci operace v Afrínu, protože tato spolupráce je v zájmu obou zemí.

Asad bude spolupracovat s Tureckem a přitaká této operaci, a to i přes to, že zatím naši komunikaci zprostředkovává Rusko. Tak to někdy bývá. Po sestřelení ruského letadla tureckými ozbrojenými silami to vypadalo, že se už nedomluvíme, ale krize byla úspěšně překonána. S Iránem byly vážné problémy, ale nyní všechny země klidně zasedají v Astaně. Tak to bude i s Asadem, všechno k tomu spěje, spolupráce mezi Tureckem a Sýrií je nevyhnutná. Erdogan už jednou řekl, že kontakty s Damaškem jsou možné,“ prohlásil turecký politik.

Dodal také, že veřejné mínění v Turecku je nakloněno normalizaci vztahů se Sýrií a „dokonce i ve vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje si to myslí, i když to zatím neříkají nahlas.“

Turecko vystoupí z NATO a přejde k Eurasii

Podle Perinçeka by vážná krize ve vztazích mezi Ankarou a Washingtonem mohla vést k uzavření základny Incirlik pro americká letadla a vést k oddělení Turecka od NATO.

Incirlik může být buď zcela uzavřen pro americká letadla, nebo kompletně přejít pod tureckou kontrolou, aby odtud nemohli Američané zasahovat proti tureckým ozbrojeným silám. Takový záměr v kabinetech tureckého generálního štábu existuje a USA to vědí. Z NATO nic dobrého pro Turecko nevzejde. Vzpomeňte si na nedávné skandály. Strany se nyní snaží zmírnit napětí, ale to jsou jen taktické manévry. Turecko je nyní prakticky jedinou zemí v NATO, která přímo vystupuje proti USA,“ řekl Perinçek.

Podle jeho slov vztahy mezi Tureckem a NATO zůstaly pouze na papíře, jsou strategicky zničeny a už se neobnoví. Hlavními partnery Turecka se dnes jeví Rusko a Čína.

Čtěte ZDE: Ruský žoldák: Proč nikdo nemává amputovanými končetinami? Válečné mýty a realita. Proč to US Army projela ve Vietnamu? Informační válka před volbami v Rusku: Fake News o americkém útoku v Sýrii

A to se už nezmění. Turecké hospodářství je součástí eurasijského, ekonomicky i politicky. V Turecku není místo pro atlantický systém, z něho pouze čiší touha rozdělit naši zemi a zadusit její ekonomiku. Východiskem je posílení vazeb s Čínou, Indií, Ruskem a Íránem. Všechno to rozdělování na sunnity, šíity a tak podobně jsou jen politické hry USA, jimiž se pokoušejí rozdělit Východ a vytvořit sunnitský blok,“ vyslovil Perinçek svůj názor v rozhovoru pro RIA Novosti.

Turecko úspěšně spolupracuje se šíitským Íránem, v Iráku vládnou šíité, v Sýrii, s níž musíme spolupracovat, jsou u moci alevité (odnož šíitského islámu – pozn. PP) a vedle toho je tu křesťanské Rusko. Kdo zůstává v sunnitském bloku? Saúdská Arábie a pár zemí Perského zálivu, dokonce i Katar je opustil. Kromě toho současné rozložení sil vyžaduje větší sekularismus a pokrok v tomto směru také pozorujeme: Turecko musí zůstat kemalistické (kemalismus je ideologie založená na myšlenkách zakladatele moderního tureckého státu Kemala Atatürka – pozn. PP) a nedovolit USA, aby cestou náboženských sporů rozdělily naše země na bloky,“ dodal politik.

Podle něho se světová ekonomika postupně přemisťuje na Východ.

Eurasie se pozvedá a k ní hledí velké obchodní turecké společnosti. Tato politika nakonec přivede Turecko k harmonizaci s Ruskem v otázce Krymu. Myšlenka na jeho uznání už zraje v hlavách vedení země, byť zatím převažují momentální kalkuly. Politika Turecka vůči Krymu se postupně obracím tváří k Rusku. Domnívám se, že uvidíme konkrétní kroky v tomto směru v blízké budoucnosti a všechno, co nyní rozděluje turecký a ruský pohled na Krym, se postupně rozplyne,“ zakončil Perinçek.

Zdroj.


Tagy článku

Doporučujeme

Hanebná úloha kavárenských pisálků: Přišla Rudá armáda k hotovému? Korektní korekce historie. Plivání po větru. Styď se, soudruhu Pichlíku! Ideologické brožurky včera a dnes

Hanebná úloha kavárenských pisálků: Přišla Rudá armáda k hotovému? Korektní korekce historie....

Příští Davos: Vyděsit epidemií, potom zotročit. Zregulovaný sektor je dobyt. Greenwashing:  Kdo si koupil zelené hnutí? Velký reset se Bilderbergu zamlouvá. Ekototalita na dosah ruky. Užiteční idioti nebudou chápat

Příští Davos: Vyděsit epidemií, potom zotročit. Zregulovaný sektor je dobyt. Greenwashing:...

NEJČTENĚJŠÍ

Nová ruská ústava: Globální kavárna má amok. Zamlžit to podstatné. Aby nám lidi nezačali moc přemejšlet. Dvojí metr na diktaturu. Na skladě docházejí sankce. Na východě od nás leží suverénní země

Nová ruská ústava: Globální kavárna má amok. Zamlžit to podstatné. Aby nám lidi nezačali...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky