Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Oko hurikánu: Neduživý příbuzný větších pohrom? Hyeny se vrhají na oběti. Mohou za špatné počasí Američané? Propaganda pracuje přesčas. Vzpomínka na velké pařížské divadlo. Oteplování se nehlásí

Oko hurikánu: Neduživý příbuzný větších pohrom? Hyeny se vrhají na oběti. Mohou za špatné počasí Američané? Propaganda pracuje přesčas. Vzpomínka na velké pařížské divadlo. Oteplování se nehlásí

4. 9. 2017

Tisk článku

Vítězslav Kremlík dokládá, že přes neoddiskutovatelný ničivý a životy ohrožující potenciál možná není hurikán Harvey tak úplně tím, za co jej většina médií vydává

Tak tu máme další hurikán. Na oběti bez přístřeší se jako obvykle vrhá smečka hyen, které se snaží jejich utrpení využít k prosazené své politické agendy. Podepište Pařížskou dohodu. Schvalte uhlíkovou daň. Více grantů klimatologům. Prostě obehraná písnička. A novináři chrlí texty loajální k právě vládnoucím držitelům moci - prostě další den v práci.

Například meteorolog Eric Holthaus v článku "Hurikán Harvey ukazuje, jak vypadá změna klimatu" na serveru Politico píše zlověstně: "Věděli jsme už před desítkami lety, že se to jednou stane. Věděli jsme, že to přijde, ale neudělali jsme nic. Nastal čas to říci co nejdůrazněji. Hurikán Harvey ukazuje, jak vypadá změna klimatu v praxi."

Obvyklá písnička

Podle Los Angeles Times je hurikán důkazem, že změna klimatu není výmysl. Novinářům by někdo už měl říci, že hurikány nejsou produktem ani dokladem poslední změny klimatu. Existovaly odjakživa. Oni asi nikdy neslyšeli třeba o „hurikánu nezávislosti“, který v roce 1775 potopil britskou flotilu během americké války o nezávislost. (článek „To, co způsobuje katastrofické záplavy není výmysl, pane presidente“)

V New York Times zase myslí, že obětem hurikánů pomůže, když jim zvýšíme daně. Až skončí záchranné práce, tak prý „logickým dalším krokem je podepsat mezinárodní Pařížskou dohodu o klimatu. A pak zdanit uhlík, zavedením uhlíkové daně...“ (článek „Nepopíráte hurikán Harvey, tak proč popírat změnu klimatu“).

Český rozhlas tvrdí lidem, že při oteplení klimatu „se dá čekat, že bouře budou silnější a že jich bude víc“. Převzali tuto "informaci" od agentury Bloomberg. Jenže i klimatický panel OSN by s nimi nesouhlasil. Při oteplení sice bouře budou nepatrně silnější (asi o 1 - 2% za sto let zesílí), ale bude jich méně. Ne více. (článek „Kvůli změně klimatu se zvýší počet i intenzita ničivých hurikánů“).

Korunu tomu nasadil článek v Respektu (Vědci zkoumají nakolik globální oteplování souvisí s hurikánem Harvey) kde nicnetušící redaktorka cituje jako „experta“ nechvalně známého šarlatána Michaela "Hokejku" Manna. Ona očividně neví, kdo to je.

Nezklamaly ani Blisty.cz, které citují marxistickou revolucionářku Naomi Kleinovou (Hurikán Harvey nepřišel z čista jasna. Nastal čas hovořit o klimatických změnách). Podle ní za špatné počasí mohou Američané a měli by být pohnáni k zodpovědnosti, kdykoli někde ve světě udeří bouře a lidé přijdou o své domovy. Prší? Mohou za to američtí imperialisté a jejich rejdy.

Čtěte ZDE: Podivný hurikán Harvey: Teoretici počasí spekulují o umělé cykloně. Rozdíl mezi civilizací a džunglí? Pár dnů bez proudu. Hurikán na baterky? Patent na bouřku? Příznačná zpráva prepera z Texasu. Znamení doby

Nic až tak mimořádného?

Ve skutečnosti na hurikánu Harvey nebylo nic zvláštního. A nijak nevybočuje z přirozených výkyvů počasí. Není žádný důvod dávat ho do souvislosti se změnou klimatu.

Ekonom Roger Pielke, odborník na pojistné škody při živelných pohromách, uvádí ve Wall Street Journal: „Před hurikánem Harvey (který dopad na pevninu jako bouře kategorie 4), zažily Spojené státy mimořádné období 12 let, kdy je nezasáhl žádný hurikán kategorie 3 ani silnější. Od roku 1970 USA zažily pouze čtyři hurikány síly 4 a 5. Přitom za předchozích 47 let takových hurikánů bylo hned 14. President Obama tedy vládl v nejdelším období hurikánového klidu od roku cca 1900.“

Není tedy pravda, že se v USA hurikány s oteplováním zhoršují. Opak je pravdou. A když hurikány od roku 1851 seřadíme podle tlaku, Harvey se ocitne někde uprostřed tabulky. Nic mimořádného.

Slyšeli jste, že srážky byly rekordní? "Katastrofické záplavy jaké Houston nikdy nezažil," tvrdí Washington PostJenže záplavy, které postihly Houston v roce 1935, měly daleko vyšší hladinu než záplavy při hurikánu Harvey. Asi o 16 stop, o několik metrů (ZdrojZdroj). Právě v reakci na to se přece ve 40. letech u Houstonu vybudovaly přehrady Addicks a Barker. Houston flooding in historical perspective: no, zoning would not have stopped Harvey.

Novináři velkých médií se tedy vesměs moc nevytáhli. Zato mne příjemně překvapil rozhovor s klimatologem Janem Pretelem, kde jsem vážně nenašel nic s čím bych mohl nesouhlasit. Alespoň že někdo má rozum.

Pařížská dohoda byla velké divadlo. Měli bychom řešit, jak se změnám klimatu přizpůsobit, ne jak jim zamezit, říká klimatolog Pretel.

Hurikány kategorie 4 - 5 seřazené podle tlaku od roku 1851. Harvey je na 14 místě z 25. Žádný rekord. Více zde.

Povodně způsobené hurikánem Harvey v Houstonu vyvrcholily 28.srpna 2017 na úrovni asi 38 stop. To je o více jak 15 stop níže než rekordní záplavy v Houstonu v roce 1935. Upozorňuje klimatolog Roy Spencer.

Zdroj.
Tagy článku

Doporučujeme

Nebezpečí za Rozvadovem: Nová německá koalice. Už se o nás živě konferuje. Podáme prst, vždy utrhnou ruku? Pouze prověření soudruzi. Nadnárodní volební obvody? Za clonou covidu. Buďme ostražití

Nebezpečí za Rozvadovem: Nová německá koalice. Už se o nás živě konferuje. Podáme prst,...

Obrysy temných struktur sorosovské vládní sestavy: Německý bankéř, solární baron a místopředseda STAN Michalik je silné kafe i na Fialu. Které další přízraky vyplují z temnot hlubokého státu, jenž se dere k moci?

Obrysy temných struktur sorosovské vládní sestavy: Německý bankéř, solární baron a místopředseda...

NEJČTENĚJŠÍ

Lékaři se svědomím jdou do boje: Rozhoduje se o budoucnosti národa? Prudký nárůst úmrtí očkovaných zní z USA. Špička ledovce? Špinavá hra pod pláštěm medicíny. Šíření strachu všemi kanály. Přestala veškerá legrace

Lékaři se svědomím jdou do boje: Rozhoduje se o budoucnosti národa? Prudký nárůst úmrtí...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky