Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Osa Trump-Bannon-Miller: Hrozí rozbitím Evropské unie? Pence žehlí, mocní EU se přesto bojí. Podpoří Trump ve volbách “populisty” - a vyhlásí tak válku Bruselu? Co se opravdu stalo na schůzce s německým velvyslancem?

Osa Trump-Bannon-Miller: Hrozí rozbitím Evropské unie? Pence žehlí, mocní EU se přesto bojí. Podpoří Trump ve volbách “populisty” - a vyhlásí tak válku Bruselu? Co se opravdu stalo na schůzce s německým velvyslancem?

22. 2. 2017

Tisk článku

Tyler Durden se zabývá takzvaně nečitelnou zahraniční politikou nové americké administrativy a rozkrývá její jednotlivá patra - s přesahem, který může být pro nás zásadní

Přede dvěma dny si tento server v souvislosti se zklamáním vyjadřovaným Ruskem (které údajně doufalo v razantnější nástup volnění mezi Putinem a Trumpem) všiml, že “vznikají dvě zřetelné osy v rámci zahraniční politiky Trumpovy administrativy: Pence/Mattis/Haley a Trump/Bannon/Miller.”

 

Zřejmě abychom na toto rozdělení nezapomněli, připomněli nám ho pánové i přes víkend - to když nejprve ministr obrany Jim Mattis a poté viceprezident Mike Pence řekli účastníkům mnichovské Konference o bezpečnosti, že Trump “nepochybuje o odpovědnosti Ruska za jeho činy” a přísahali “stálou podporu” NATO a EU.

Schizma v diplomacii?

Dnes zase k potvrzení domnělého schizmatu v diplomacii nové administrativy přispěla agentura Reuters. Ta přišla se zprávou, podle níž během minulého týdne - týdne, kdy Pence navštívil Brusel a hovořil o americkém “stálém a nepomíjejícím” závazku vůči Evropské unii, se Trumpův hlavní stratég Steve Bannon sešel s německým velvyslancem a předal mu vzkaz podstatně jiného znění. Podle Reuters Bannon vysvětlil německému velvyslanci ve Washingtonu, že podle jeho názoru je Evropská unie konstrukt, který selhal, a že bude preferovat vedení bilaterálních vztahů s evropskými státy. 

Jinak řečeno - Bannon vyjádřil tutéž nedůvěru k udržitelnost evropského projektu, jaká zní ze všech stran - jen se o ní ještě nemluví “ve slušné společnosti” diplomatů a jim podobných. Současně je z jeho slov vidět, že se na “krach” Projektu Evropa připravuje Amerika skrze návrat k modelu sítě bilaterálních smluv - tedy totéž, co dělá nedávno osvobozená Británie se všemi svými obchodními partnery.

Čtěte ZDE: Válka tajných služeb s prezidentem Trumpem: Odposlechy z Bílého domu míří ihned do médií. Vládne v USA prezident, nebo Deep state? Napíchli také Miloše Zemana?

Bílý dům: O nic nešlo 

Zpráva z Reuters vyvolala pár vlnek: úředník z Bílého domu, který v reakci na zprávu kontroloval, co se s Bannonem opravdu odehrálo, potvrdil, že se schůzka uskutečnila, ale současně prohlašuje, že je verze, kterou Reuters publikovala, nepřesná: “Mluvili s velvyslancem jen asi tři minuty a nestihli si říci o moc víc než ahoj,” vysvětluje poněkud mnohoznačně. Bílý dům současně oznámil, že přepis rozhovoru neexistuje.

Jiné zdroje, které s konverzací byly obeznámeny, zase tvrdí, že šlo o zdvořilý rozhovor, a zdůrazňují, že nic v něm nenaznačovalo, že by Trumpovy "útoky na EU" měly kdy být jiné než čistě slovní - tedy například velebení Británie za rozhodnutí k odchodu. Trump údajně žádné kroky k destabilizaci evropského bloku aktivně nepodnikne. 

Bylo to jinak

Jenže zdroje, z nichž vycházela Reuters, popisují trochu jinou realitu: dlouhou schůzku, při níž měl Bannon více než dost času na to, aby vysvětlil svůj (Trumpův) postoj. A ten je jednoznačný. Podle těchto zdrojů byl jeho vzkaz německému velvyslanci zcela v duchu projevu, který přednesl na jedné vatikánské konferenci v roce 2014, když ještě vedl pravicový zpravodajský server Breitbart news (nenáviděný establishmentem podobně jako u nás Protiproud, poznPP):

“Ve svém příspěvku, který pronesl přes Skype, Bannon mluvil pochvalně o evropských lidových či populistických hnutích (což v Americe narozdíl od Evropy není nadávka, ale poklona, pozn. PP) a popisoval, že národy a lidé ‘nevěří v současnou verzi pan-evropské unie’. Řekl také, že západní Evropa byla vybudována na ‘základě silných národních hnutí’ a dodal: ‘Myslím, že jen toto je cesta vpřed a zpúsob  jak uniknout z krize.’”

Schůzka s Bannonem údajně německé vládní představitele poněkud zneklidnila, částečně proto, že většina vládních činitelů doufala, že jakmile Bannon usedne ve vládě, poněkud poopraví své “radikální” názory - a také, že pokud se s ním uskuteční čistě soukromá schůzka, bude jeho postoj k evropské otázce mnohem méně jednoznačný. Jenže nastal pravý opak.

Hodný, zlý a ošklivý

Důvěryhodný zdroj obeznámený s obsahem schůzky řekl, že setkání potvrdilo domněnku, že se Německo a evropští partneři Spojených států musejí připravit na politiku “nepřátelství vůči EU”. Další zdroj zase vyjádřil obavy založené na blízkých vztazích s Trumpovou administrativou: nový americký prezident ani jeho tým nemají pochopení pro roli EU jako garanta míru a prosperity v poválečné Evropě: “Zdá se, že Bílý dům vůbec není toho názoru, že by předpokládaný rozpad Evropské unie měl závažné důsledky,” dodal tento zdroj.

Byla to právě tato úzkost kolem postoje Bílého domu k evropské otázce, co přimělo francouzského ministra zahraničí Jean-Marca Ayraulta a předsedu mnichovské Konference o bezpečnosti Wolfganga Ischiera, aby minulý týden vyslali velmi neobvyklý signál: žádali totiž po viceprezidentu Penceovi ujištění, že Spojené státy neusilují o rozdělení Evropské unie.

A - jak už bylo řečeno - Pence jim vyhověl. Odvolal se na těsné vazby mezi Spojenými státy a EU a dal si záležet, aby výslovně zahrnul do svého prohlášení i samotného prezidenta: “Prezident Trump i já se těšíme na budoucí spolupráci s vámi i s Evropskou unií, při níž prohloubíme naše ekonomické a politické partnerství,” řekl doslova.

Čtěte ZDE: USA: Odstřel prvního Trumpova muže. Konspirace tajných služeb proti vlastnímu prezidentovi. Stát plný špiclů. Krtek v Bílém domě. Zbaví se bažiny Trumpa i za cenu povstání?

Obětní beránci evropského neklidu

Jenže přes Penceova a Mattisova ujištění zůstávají evropští představitelé na vážkách. Skutečná otázka totiž je ta, kterou jsme naznačili už v úvodu článku. Která “osa” zahraniční politiky je dominantní - ta Trumpova, reprezentovaná Bannonem a Millerem, nebo ta, již razí Pence, Mattis a Haley? Penceovo “turné” po Evropě tak, jak poznamenává Reuters, do evropských vládních kruhů spíše vnáší více zmatku, než aby přineslo ujištění:

“Bojíme se, a bojíme se právem,” řekl Thomas Matussek, vedoucí poradce firmy Flint Global a bývalý německý vyslanec v Británii a při Spojených národech. “Momentálně nikdo neví, jaká rozhodnutí nakonec přijdou z Washingtonu. Ale je evidentní, že jeho nový šéf a lidi kolem něj věří, že je to národní stát, co tvoří identitu jakéhokoli národa, a ne to, co vidí jako amorfní seskupení států, jako je například EU.”

V Nizozemí, Francii a Německu se stále více rýsují na obzoru letošní volby. S touto vyhlídkou evropští vládní představitelé svorně říkají, jak doufali, že Pence, ministr obrany Jim Mattis a ministr zahraničí Rex Tillerson přesvědčí Trumpa, aby s Evropskou unií konstruktivně spolupracoval - a že přehlasují skeptika Bannona. 

Co by se - alespoň pohledem těchto evropských “očí” mohlo stát nejhoršího? To popsal minulý týden Ischlinger v článku, jehož titulek zněl: “Jak by se Evropa měla vypořádat s Trumpem.”

V něm říká, že pokud by nová americká administrativa aktivně podporovala "pravicové populisty" v nadcházejících volbách, mohlo by to zapříčinit “transatlantickou krizi nebývalých rozměrů”. 

Přeloženo to znamená: pokud by takzvaná “krajní pravice” náhodou v Nizozemí, Francii a/nebo například Itálii vyhrála, Evropa má už připraveného obětního beránka: ví, na koho svést vinu za svou neschopnost. Nepřekvapí, že chudák beránek nemá nic společného s viníky současné krize EU a vlastně celé Evropy.

Skutečnými viníky jsou bez výjimky ti, kteří se posledních deset a více let starali jen o to, jak co nejlépe přetlakovat ekonomiku bezcennými penězi natištěnými centrálními bankami. Jenže pokud má současná krize jeden společný jmenovatel, je to právě nespokojenost jejich obyvatel s tímto zničujícím přístupem.

Zdroj.


Tagy článku

Doporučujeme

Co dělat 2020: Jak čelit kolektivní sebevraždě? Dva vzorce dějin. Situace se zhoršuje, ale ne dost rychle. Až se sousedé začnou hroutit. Buďme připraveni. Máme na to i časopis MY. A vlastence kolem něj

Co dělat 2020: Jak čelit kolektivní sebevraždě? Dva vzorce dějin. Situace se zhoršuje,...

Kolář, Novotný a Hřib: Šašci hrají drama. Ale ne za své. Odveta za Němcova a spol. přijde zcela jistě. Praha vleče do problémů zbytek země. Tipy na přejmenování dalších ulic

Kolář, Novotný a Hřib: Šašci hrají drama. Ale ne za své. Odveta za Němcova a spol. přijde...

NEJČTENĚJŠÍ

Výbuch v Kavárně: Proč bychom se netěšili, když nám Minář Křečka dal? Nýmandi jsou už na obtíž? Trockistka Anna bez džobu. Jó, to ještě byla ODS! Virus na chcípnutí, kobyla také. Pusťte si něco o vodě a vypněte ČT!

Výbuch v Kavárně: Proč bychom se netěšili, když nám Minář Křečka dal? Nýmandi jsou už...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky