Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Hlas z Washingtonu: Raději válku než Trumpa! Peresovi pohřební hosté, atomovky a neústupný Asad. Byli v bunkru mrtví agenti USA a Izraele? Američané hrozí Rusku terorismem již zcela otevřeně

Hlas z Washingtonu: "Raději válku než Trumpa!" Peresovi pohřební hosté, atomovky a neústupný Asad. Byli v bunkru mrtví agenti USA a Izraele? Američané hrozí Rusku terorismem již zcela otevřeně

2. 10. 2016

Tisk článku

Václav Danda popisuje poslední vývoj na syrském bojišti, které se čím dál více mění v místo otevřené konfrontace mezi velmocemi

Přes dva roky zuří bitva o Aleppo. Druhé největší syrské město je klíčem k ovládnutí podstatné části země. Konflikt přešel minulý týden po zhroucení příměří pravděpodobně do závěrečné fáze. Syrská armáda mohutně podporovaná ruským letectvem útočí na Aleppo ze čtyř stran. Nejtvrdší boje v rozděleném městě probíhají zejména v jeho jihozápadní části, kde se Asadovy síly snaží rozšířit koridor k vládním čtvrtím nacházejícím se v části západní.

pp

Peresovi pohřební hosté

Vysoký představitel syrské armády oznámil, že boje budou pokračovat každý den až do "vyhnání teroristů i z východní části města". Vládní jednotky se zmocnily několika budov ve starém městě a postupují k centrální čtvrti Faráfra, jež je ovládána islamisty. Boje jsou v současnosti velmi těžké a každý den si kromě obětí z řad  bojovníků válčících stran vybírají daň i v podobě smrti desítek civilistů.

Kdo nese plnou odpovědnost za tyto hrůzy? Jednoznačně ti, kteří válku proti Asadově Sýrii před pěti lety rozpoutali. Mnozí z nich seděli v předních řadách na pátečním pohřbu Šimona Perese. Právě Izrael a jeho nejbližší spojenci ve Spojených státech stojí v pozadí válečných hrůz, jimž je tato kdysi kvetoucí země Blízkého východu vystavena.

Čtěte ZDE: Doznání americké rozvědky: Válka v Sýrii musí pokračovat. "Chybičky" při bombardování nejsou náhoda. Říše divů a dohody o zemním plynu. Jaké "přehmaty" ještě přijdou do voleb? Co udělá Rusko?

Izraelská Dimona a neústupný Asad

Asad totiž nikdy nesklonil hlavu pod nátlakem Izraele a nenechal se koupit ani zastrašit. Nikdy neuznal izraelskou okupaci Golanských výšin a jako odpověď na izraelské atomové zbraně vyzbrojil Sýrii zbraněmi chemickými. Odzbrojení Asada bylo také jedním z hlavních motivů vyvolání syrské občanské války izraelskými a americkými tajnými službami.

Je symbolické, že právě na pohřbu bývalého premiéra a prezidenta Perese, jenž stál u založení tajného programu izraelských atomových zbraní "Dimona" a díky němuž dnes disponuje Izrael 200 až 300 atomovými hlavicemi, se všichni Obamové, Clintonové, Blairové Tuskové, Netanjahuové a další služebníci globálních elit, sešli. A není pochyb, že ihned po skončení tryzny začala jednání o zvratu situace na bojišti, kde se americko-islamistická aliance bojující mimo jiné také za zájmy Izraele, dostala do defenzívy.

Svědčí o tom i horečná diplomatická snaha přerušit asadovsko-ruskou ofenzívu a vyjednat týdenní příměří, které by umožnilo "západní alianci" doplnit zásoby zbraní a posil pro islamisty. Po posledním útoku na pozice syrské armády již padly i poslední zástěrky okolo dlouho známé skutečnosti - koordinovaného postupu Američanů spolu s bojovníky tzv. Islámského státu.

Mrtví američtí velitelé

Damašek tento týden prohlásil, že disponuje dokonce záznamy o rádiové komunikaci mezi veliteli ISIL a americkým letectvem těsně před osudným útokem 17. září u Dajr az-Zauru. Ten si vyžádal více jak 60 životů syrských vojáků a vedl společně s útokem na humanitární konvoj k rozpadu příměří. 

Podle íránských zdrojů působí v současnosti v Aleppu mnoho amerických instruktorů a vojenských velitelů, kteří spolu s islamisty organizují obranu "opozicí" ovládaných částí města. Společně s nimi koordinují přísun zbraní a posil také vojenští experti z Izraele, Saúdské Arábie a dalších zemí.

Ruská letadla používají pro bombardování města kromě klasických bomb také tzv. hloubkové střely ("krtky"), které jsou schopny proniknout do podzemí a zlikvidovat bunkry nepřítele. Íránská státní tisková agentura FARS přinesla tento týden informaci, že při jednom takovémto zásahu bylo zničeno i jedno z podzemních velitelských center obrany města, v němž kromě velitelů islamistických jednotek Fronty Al-Nusrá zahynuly i desítky členů izraelské zahraniční rozvědky a řídící důstojníci USA, Velké Británie, Saúdské Arábie, Turecka a Kataru. Zásah podzemního bunkru ležícího ve čtvrti Dar Ezza ovládané islamisty z Fronty Al-Nusrá Američany a Izraelce údajně rozběsnil.

Další ranou pro západní koalici bylo tento týden i vyjádření komise OSN pro lidská práva, jejíž členové odjeli do Sýrie, aby na místě zmapovali situaci. Na tiskové konferenci svolané po návratu obvinili američtí členové komise Obamovu vládu ze lživé propagandy a z manipulací s americkým veřejným míněním. Američanům je v tuto chvíli jasné, že musejí přijít se změnou strategie a nějakým způsobem zvrátit tuto pro ně nepříznivou situaci.

Čtěte ZDE: Pět let nehorázných lží o Sýrii. Cynické obětování nejstarších křesťanských komunit. Podpora teroru na vlastní rodině a boj proti jejím ochráncům. Jak dlouho ještě musí trpět? Svátek Zvěstování je plný naděje

Výhrůžky Rusku

Varování pro Rusko přišlo vzápětí. Ministerstvo zahraničí USA použilo taktiku, kterou ovládá nejlépe: vyhrožování teroristickými útoky. Mluvčí ministerstva zahraničí USA John Kirby řekl, že Rusko "může očekávat vážné následky" v souvislosti s akcemi v Sýrii. "Vážnými následky" Kirby myslí "údery teroristů na ruská letadla a města".

Agentura RIA Novosti uvádí prohlášení amerického úředníka, které spíše připomíná otevřenou hrozbu: "Teroristické skupiny budou nadále využívat mocenské vakuum, které v Sýrii existuje, pro rozšiřování svých operací. Ty budou bezpochyby zahrnovat útoky na ruské zájmy, dokonce možná i na ruská města. A Rusko bude nadále domů posílat vojáky v pytlích na mrtvoly. Rusové budou i nadále ztrácet zdroje, možná dokonce znovu i letadla."

Ministerstvo obrany Ruska se ohradilo vůči Kirbyho výhrůžkám. Ve svém projevu na mimořádném brífinku odpověděl generálmajor Igor Konašenkov: "Jeho slova jsou nejupřímnějším přiznáním americké strany k tomu, že celá 'opozice', která údajně vede 'občanskou válku' v Sýrii, je mezinárodní teroristická 'internacionála' kontrolovaná USA. Masky jsou odhozeny, pánové. Našim vojákům je dobře znám počet takzvaných vojenských specialistů v Sýrii, kteří plánují a řídí operace teroristů. Víme i to, kde se tito 'specialisté' nacházejí. A pokud se někdo pokusí hrozby proti Rusku realizovat, sotva budou mít teroristé pytle a čas na útěk."

Generálmajor konstatoval, že - bez ohledu na nediplomatickou rétoriku - je Rusko připraveno k dialogu s Američany. Přitom však nesmí být podle v tomto dialogu ani náznak hrozby vůči ruským vojákům a ostatním občanům Ruska. Na konci svého projevu vyzval Konašenkov Kirbyho, aby nezapomínal na důstojnickou čest. „I když v současných podmínkách mohou být pojmy 'americký důstojník' a 'čest' neslučitelné, což již pan Kirby dokázal.“

Čtěte ZDE: Vražedný "omyl": Americké letectvo v Sýrii otevřeně podporuje ISIL. Proč osleply satelity? Zbraně pro Tel Aviv a izraelský nálet na Kunajtru. Kdo se bojí Rady bezpečnosti OSN?

Bezletová zóna a pozemní operace Západu

To, že situace začíná být opravdu vážná, dokazují i prohlášení Bílého domu o tom, že Washington zvažuje nejen prosazení bezletové zóny nad Aleppem, ale dokonce i nasazení pozemních jednotek, které by zvrátily situaci na bojišti. „Americké tajné služby aktuálně nově vyhodnocují, jaké jsou možnosti k ukončení syrské občanské války, přičemž zvažují i dosud nepoužité alternativy,“ uvedl ve čtvrtek náměstek ministra obrany USA Antony Blinken.

„Prezident požádal všechny tajné služby, aby předložily možnosti, některé známé, některé nové, které nyní velmi aktivně vyhodnocujeme,“ řekl dále Blinken senátorům z Výboru pro národní bezpečnost. Ti tlačí na Obamu, aby spustil pozemní akci v Sýrii ještě před prezidentskými volbami. Zaznívají dokonce i úvahy o přerušení diplomatických styků s Ruskem.

Raději válku než Trumpa

Podle řady komentátorů se nacházíme v kritickém okamžiku, neboť strach z možného zvolení Donalda Trumpa prezidentem panuje ve Washingtonském establishmentu tak velký, že by jeho členové byli ochotni rozpoutat i přímý vojenský střet s Ruskem, jímž by obrátili pozornost na válku v zahraničí s nadějí, že tak zvrátí nepříznivý vývoj v preferencích Hillary Clintonové.

Je proto velice pravděpodobné, že nás čekají do amerických prezidentských voleb velmi neklidné časy, které by ovšem pokračovaly - v případě zvolení Clintonové prezidentkou. Mocenské kruhy ve Washingtonu zjevně vsadily na válku. A je otázkou, zda již mají v rukou všechny páky k tomu, aby odstavily končící Obamovu administrativu na druhou kolej a roztočily tuto nebezpečnou ruletu.

Nezbývá, než pozorně sledovat dramatickou bitvu o Aleppo, v níž se ve výsledku hraje i o naši vlastní budoucnost. 

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Jak se to zase nepovedlo: Cikán z Teplic jako Pink Floyd? Šéf německých cikánů si zve na kobereček českého velvyslance. Bude kandidovat příště za Piráty, či ODS? Kopec drzosti. Probudí se konečně i ti, kdo ještě podřimují?

Jak se to zase nepovedlo: Cikán z Teplic jako "Pink" Floyd? Šéf německých cikánů si zve...

Integrace Afričanů po italsku: Zbraní je i HIV pozitivní krev plivaná na policisty. Boj v ulicích se zostřuje. Imigranty pouštějí z vězení, policisty ženou před soud. Proč Ahmed nestačil podřezat cestující na nádraží v Římě?

Integrace Afričanů po italsku: Zbraní je i HIV pozitivní krev plivaná na policisty. Boj...

NEJČTENĚJŠÍ

Biden - Putin: Nejdůležitější jednání od Karibské krize. Unikli jsme o vlásek. Proč je takové ticho? Zas to nedokázali! Proč chtěli vzít Joeovi jaderný kufřík? Prezidenti USA jsou jen loutky. A naši soudruzi nás mezitím zničí

Biden - Putin: Nejdůležitější jednání od Karibské krize. Unikli jsme o vlásek. Proč je...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky