Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Nedělní glosa: Nesnesitelná lehkost nenávisti Tomáše Ježka
Popisek: Kdo z koho | Autor: Žertovná koláž Ondřej Höppner

Nedělní glosa: Nesnesitelná lehkost nenávisti Tomáše Ježka

8. 4. 2013

Tisk článku

Petr Hájek V médiích hlavního proudu jsou užitečné značky, podle nichž se lze v životě bezpečně orientovat. Pokud se vydáte opačným směrem.

Týdeník Ekonom přinesl rozhovor s exministrem Tomášem Ježkem. Téma lze snadno uhodnout. Je totiž jediné, o němž již zhruba dvacet let tento frustrovaný nešťastník mluví: Václav Klaus – původ všeho zla.

To by samo o sobě nebylo příliš zajímavé. Takových, kteří nic nevytvořili a svou frustraci si vybíjejí na hlavní postavě české popřevratové politiky, jsou spousty. V tomto případě jde však o nenávist speciální. Vyjádří ji s jistým údivem otázka novinářova, když spílání exprezidentovi přesáhne běžnou psychiatrickou normu:

„Myslel jsem, že jste byli kamarádi.“

„Ano v dětství, na gymnáziu. I později, pak to ale rychle skončilo.“

Tato patafyzická odpověď by jistě byla lahůdkou pro psychologa. Klíč k ní je však jednoduchý a prostý. Mezi zasvěcenými jde o známou věc, veřejnost však o ní neví z důvodu stejně jednoduchého a prostého: Staňte se členem velkoklubu Antiklaus.cz a mainstreamová média nad vámi roztáhnou ochranný deštník.

Jaké jsou tedy skutečné motivy nesnesitelně lehké nenávisti Tomáše Ježka? Stud a zhrzené ambice.

Komunistou a ne-ministrem

Nevím, jak na tom ti dva byli v dětství či na gymnáziu. Vím ale bezpečně, že na vysoké škole Tomáš Ježek jako jeden z prvních vstoupil z kariérních důvodů ke komunistům, zatímco Václav Klaus si o státostranu neumazal ani podrážky. To mohl být po převratu 1989 pro bývalého komunistu značný handicap, kdyby ho kamarád netáhl s sebou. A také důvod k oprávněnému studu. Z vlastní zkušenosti vím, že někteří bývalí přátelé nikdy neodpustí, že jste jim pomohli.

Druhý důvod souvisí s prvním, je však ještě silnější: Dokud byl Tomáš Ježek ministrem privatizace v Pithartově vládě, nedal na Václava Klause dopustit. Po rozpadu federace a vzniku samostatné ČR, když VK sestavoval novou českou vládu, TJ pokládal za samozřejmé, že důležitý post ministra privatizace bude opět jeho. A přepočítal se. Zlaté vejce od kamaráda tentokrát nedostal.

Od té chvíle nabil ostrými a začal pálit po všem, co má třeba jen vzdálenou signaturu VK. Toť vše.

Od té chvíle je téměř jisté, bude-li se třeba v České televizi hovořit o „historické roli“ Václava Klause, určitě bude do deseti minut na obrazovce Tomáš Ježek.

Jde o stejně zaručený efekt jako když půjde o výklad čehokoli týkajícího se katolické církve či křesťanství vůbec.Do deseti minut sedí před kamerou či mikrofonem kněz-nekněz Tomáš Halík, aby vytvořil „interpretační rámec“ svými zednářskými mystifikacemi. Když jsem ho spatřil v ČT vzápětí po zvolení papeže Františka a viděl jsem, jak jásá, bez dalšího bylo jasné, že šlo o volbu velmi problematickou.

Tato dvojice Tomášů, patří prostě k velké množině obdobně dokonalých kompasů a barometrů využívaných médii hlavního proudu: Lze se podle nich bezpečně orientovat, pokud zvolíte přesně opačný směr, než ukazují.

Petr Hájek

 

 


Tagy článku

Doporučujeme

Co dělat 2020: Jak čelit kolektivní sebevraždě? Dva vzorce dějin. Situace se zhoršuje, ale ne dost rychle. Až se sousedé začnou hroutit. Buďme připraveni. Máme na to i časopis MY. A vlastence kolem něj

Co dělat 2020: Jak čelit kolektivní sebevraždě? Dva vzorce dějin. Situace se zhoršuje,...

Kolář, Novotný a Hřib: Šašci hrají drama. Ale ne za své. Odveta za Němcova a spol. přijde zcela jistě. Praha vleče do problémů zbytek země. Tipy na přejmenování dalších ulic

Kolář, Novotný a Hřib: Šašci hrají drama. Ale ne za své. Odveta za Němcova a spol. přijde...

NEJČTENĚJŠÍ

Výbuch v Kavárně: Proč bychom se netěšili, když nám Minář Křečka dal? Nýmandi jsou už na obtíž? Trockistka Anna bez džobu. Jó, to ještě byla ODS! Virus na chcípnutí, kobyla také. Pusťte si něco o vodě a vypněte ČT!

Výbuch v Kavárně: Proč bychom se netěšili, když nám Minář Křečka dal? Nýmandi jsou už...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky