Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Názory čtenářů

Každý z těchto dopisů lze samostatně na internetu sdílet prostřednictvím jeho adresy (získáte kliknutím na jeho nadpis, nebo použitím tlačítka „Poslat e-mailem“).

Pokud nechcete, aby Váš dopis mohli číst také ostatní, prosíme – výslovně to ve svém listu uveďte. Stejně tak v případě, že nechcete zveřejnit své jméno, napište značku, pod kterou jej v rubrice Názory čtenářů máme uvést. Titulky uvozující jednotlivé dopisy jsou redakční. Případné odpovědi členů redakce jsou vyznačeny tučným písmem.

Na prahu globální totality

Vážený pane Klausi,

dovolila jsem si reagovat na Váš text.

Ideální ekonomické systémy nebývají. Vědci do dnešní doby vedou spory o tom, který systém je efektivnější, socialistický či ten kapitalistický? Já osobně se domnívám, že oba systémy jsou špatné a oba vytvářejí takové vnitřní zákonitosti, které nevyhnutelně vedou k totalitarismu, což znamená, že mohou dlouho a efektivně fungovat pouze v podmínkách totalitních režimů. Avšak v současné situaci diskuse o efektivnosti toho či jiného systému ztratily smysl. Nepovšiml jste si snad, že svět kráčí mílovými kroky k úplné automatizaci a robotizaci? Blíží se doba, kdy bude moc dobře, když bude mít pracovní místo alespoň pět procent obyvatel celého světa. A v těchto podmínkách sám kapitalismus nebo to, co Vy nazýváte tržní ekonomikou, pozbývá veškerý smysl.

Průmyslová výroba prakticky nebude vyžadovat lidskou práci. V průměrných tvůrčích profesích bude člověk postupně nahrazen umělým intelektem. Svět se rychlými tempy posune k totalitní společnosti všeobecné materiální hojnosti, kde pracovat už nebude povinností a miliardy lidí již nebudou nuceni ke každodenní povinné práci. Peníze ztratí svou nynější funkci a nahradí je jakési body, které budou v dostatečném množství vydávány všem loajálním a těm, kteří nepředstavují hrozbu režimu. Jistě chápete, že lidé osvobození od každodenní práce v té kulturní atmosféře, kterou dnes máme, začnou nevyhnutelně degradovat, včetně degradace mravní. Globální kontrola nad každým člověkem se stane nutností kvůli stabilitě systému. Kontrola, včetně čtení myšlenek, se stane všedností. Totalitní režim prakticky zabezpečí likvidaci zločinu, chuligánství a neadekvátního chování.

Pod pozlátkem úplné lidské svobody v kultuře a v umění bude pokračovat všedovolenost. Postupně budou legalizovány všemožné zvrácenosti. Smyslem života člověka se stane ničím neomezená, nekonečná zábava a požitky, včetně těch nejnižších. Budou servány všechny roušky z intimní sféry - zvrácené fantazii, které jen přijdou člověku na mysl a veřejné orgie se stanou běžným a vytouženým trávením volných chvil.

Ano, je to strašné jen pomyslet, jaké perspektivy nás čekají a tak se nechce uvěřit, že by civilizované lidstvo něco takového dopustilo. Jenže systém totalitní kontroly se už aktivně a otevřeně testuje v Číně (1, 2):

Jsem přesvědčena, že vývoj podobných technologií se testuje i v jiných předních světových zemích. 

Z tohoto důvodu v souvislosti s tímto, pane Klausi, už není vůbec důležité vést polemiku o efektivnosti toho či jiného systému. Spása lidstva spočívá pouze v zachovávání mravnosti a duchovně-mravním povznesení lidstva. Jen tak lze udržet lidstvo od přeměny v lidský skot.

Vážený pane Klausi, v celém světě jste uznávanou autoritou, proto by bylo velmi ušlechtilým činem, kdybyste se zabýval myšlenkou, jak si v rámci všeobecného materiálního blahobytu zachovat lidskost a člověka jako Boží stvoření.

Děkuji Vám za pochopení 

Srdečně

Karpova

Poděkování

Vážený pane Hájku,

děkuji Vám za články věnované v posledních dnech analýze situace v Sýrii. Jsou přesné a precizní.
Zvláště děkuji za Vaše shrnutí trestuhodné vojenské operace.

Mnohé vypovídala také část tiskové konference, na níž hovořil gen. Sergej Rudskoj a kterou, zřejmě nedopatřením, vysílala ČT 24...

Srdečně

Lenka Kločková

Panáčkování a trpělivý Putin

Vazena redakce,

je az k nevire, do jakych hlubin a chaosu se propada americka zahranicni politika v zoufalem pokusu si udrzet svoji "imperialni posici" v rychle se menicim dnesnim svete, kde, jak se zda, ma stale mene "priznivcu", zejmena mezi logicky uvazujicimi jedinci i vladami. To se samozrejme netyka te ceske, ktera "v predklonu" panackuje pred americkymi zajmy. Projevy v ruznych komentarich o syrske situaci, kdy ruzni predstavitele verejneho zivota primo hyrili bojechtivymi "hesly" a u nichz lze zcela logicky predpokladat, ze po prvni salve by byla nutna vymena jejich slipu, je jen dalsim prikladem, jakoby jsme ho potrebovali, kterou casti sve anatomie pouzivaji k mysleni.

Temto "rusobijcum" typu Kalouska zrejme uniklo, ze dnesni Ruska Federace neni Sovetsky Svaz a Putin neni Breznev. Jeho "posedlost Ruskem" se zda byt jedinym smyslem jeho politickeho zivota, mimo "asistence" u vsech moznych lumparen v neprospech ceskeho statu a naroda. Jeho "napoleonska" natura v cele politicke strany, ktera se muze schazet v telefonni budce je opravdu na povazenou v dobe, kdy jiz opravdu nema co nabidnout, co by davalo nejaky smysl. Mel by si vzit priklad z pana Pelikana, ktery pry uvazuje o vystoupeni z politiky. Ten se alespon zda mit nejaky smysl sebezachovy, nez se kostlivci budou drat ze skrine a Nikulin ho zacne ve snech strasit.

Muzeme byt jen vdecni panu Putinovi, jehoz neobvykla "zdrzenlivost" v reakcich na nescetne provokace ze stran NATO nas, zatim, ochranilo pred svetovym konfliktem. Jak rekl Einstein pred mnoha lety, tato valka se bude vest vyspelymi technologiemi, ta dalsi jen klacky. Rozdil v mysleni Ruska a Ameriky nemuze byt markantnejsi. Amerika videla valku na svem vlastnim uzemi v 18. stoleti. Jeji hruzy nelze uprit, ale ve srovnani s ruskymi ztratami behem druhe svetove valky, kolem 20 milionu, neni o cem hovorit. Kolektivni pamet ruskeho naroda neupadla v zapomenuti, spise naopak. At je Putin jakykoliv, dal Rusum zpet jejich viru a hrdost.

Zatim to vypada, ze Cesi, diky svym vladam, jsou odsouzeni se opet a znovu hrbit s cepici v ruce. A pani Jourova se desi, jak vysvetli v Bruselu nase "buranske chovani". Snad by mela zacit sebereflexi u sebe, jak neco udelat pro narod za svuj kralovsky plat 400 000 Kc za mesic. A takovych "parazitu" jsou tam tisice. Jako obycejne, Cesi vzdy skonci na "spatne strane". Narod, ktery byl znam svou tvorivosti a talentem, vyspelym prumyslem a potravinove sobestacnosti. Dnes je pouhym "najemcem" ve svem vlastnim dome, obeti kolosalniho podvodu, z nehoz asi jiz neni uniku. A Blanicti rytiri nikde....

Srdecne z Kanady
George Smekal, Ontario, Canada.

Podivná demokracie

Spojené státy americké obvinily z chemického útoku v syrském městě Dúmá syrského prezidenta i Rusko. Připravily tak okamžité vojenské potrestání, ke kterému se ráda připojila i Francie, (zřejmě si tak chce zvýšit uvadající kredit druhořadé mocnosti tím, že napadne zemi, která je zdevastována několikaletou válkou). Americká velvyslankyně při OSN dokonce hned zkraje prohlásila, že USA na Sýrii zaútočí bez ohledu na vyjádření Rady bezpečnosti.

Jsem plný údivu a obav, co se to s tou západní demokracií, mnohými tak nekriticky obdivovanou, děje? Je snad jejím novým atributem, že nejprve trestá a poté dokazuje? Je standardní nejprve okamžitě odsoudit a potrestat a až poté hledat důkazy o vině domnělého viníka? Poslední dobou takový postup vídáváme až příliš často a důkazy o vině se navíc časem jaksi rozplynou do ztracena. Pokud západ sklouzává k takovému jednání, začíná být s jeho demokracií asi něco v nepořádku. Zvláště když nerespektuje ani názory a stanoviska mezinárodních organizací, jejichž založení sám inicioval a které mají být nezávislým arbitrem mezinárodních sporů. Kladu si otázku, co je účelem takového jednání? Vyvolání dalšího světového válečného konfliktu? Pokud ano, tak toto jednání je sebevražedné.

Jan Souček
Plzeň

Co má či nemá dělat novinář?

Nezodpovědní novináři mají na společnost skutečně zničující vliv. Ještě netušíme, jaký motiv ta tragická událost na Slovensku měla. Klidně to mohla být třeba partnerská žárlivost. Ale stateční novináři již píší o "útoku na demokracii" či "útoku na svobodu slova".

Kolik lidských obětí způsobuje v konečném důsledku práce "příliš aktivních" novinářů? Princezna Diana, Iveta Bartošová...a jistě by šlo pokračovat.

Kromě toho, zůstaneme-li u motivu investigace jako příčiny slovenských vražd, i na to lze hledět různými úhly. Kdybychom z Ameriky bezhlavě nepřebírali všechny nesmyslné jevy a tendence (politickou korektnost, genderovou vyváženost atd.) včetně investigativní žurnalistiky, k této tragédii by nedošlo.

Investigativní žurnalistiku lze chápat také jako šmírování samozvanými (někdy postpubertálními) strážci morálky a zákonnosti.

Vždyť věcně - má-li ten novinář relevantní informace o trestné činnosti, je ze zákona povinen oznámit je orgánům činným v trestním řízení - nikoli to skladovat v zásuvce a čekat na vhodnou chvíli ke zveřejnění. Pokud má jen své domněnky, je nekorektní tyto zveřejňovat. Ale takové to jejich obvyklé "mohlo by se jednat i o ...." či "nelze vyloučit že..." není ničím jiným než bulvarizací často nevinných osob za účelem zvyšování vlastní popularity a zisku.

Jinými slovy, jako vyznavač konzervativních hodnot vidím možnost jedinou: vyšetřovat má výhradně policie, soudit má výhradně soud. Ostatně na tu policii nyní na Slovensku došlo nakonec tak jako tak. Zajímala by mě aktuální frekvence celotělního třesu oněch dosud tak odvážných investigativců. Tipuji, že se z jejich strany nad předmětnými (podezřelými) tématy zavře voda navždy. Věc zůstane na policii a tak to má být.

T. M. Miklas

1 ... 3 4 5 6 7 ... 84
REKLAMA

NEJČTENĚJŠÍ

Nová ruská ústava: Globální kavárna má amok. Zamlžit to podstatné. Aby nám lidi nezačali moc přemejšlet. Dvojí metr na diktaturu. Na skladě docházejí sankce. Na východě od nás leží suverénní země

Nová ruská ústava: Globální kavárna má amok. Zamlžit to podstatné. Aby nám lidi nezačali...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky