Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Návrat Německa k velmocenským choutkám?

9. 8. 2015

Tisk článku

Vysoce postavení politici často nechápou, že žijeme v jiné Evropě.

Evropa se nalézá v jiném stádiu historie.

V poměřování sil čtyř velmocí (USA, Rusko, Čína, Německo) míří USA již delší dobu k novému způsobu konfrontace; v popředí již není v současnosti Rusko, ale Čína. Ta zbrojí, v Jihočínském moři  buduje ranveye pro letadla a masívně prodává americké dlužní úpisy. Nehodlá nadále podporovat  americký "blahobyt".

Čína buduje přistávací plochy v Jihočínském moři.

Ve snaze koncentrovat se na Čínu, zamýšlejí USA uvrhnout Rusko do izolace a tak ho degradovat na úroveň druhořadé regionální moci.

Sankce, lži a propaganda jsou dalším proradným tahem rozehrané partie na šachovnici Baraka Obamy.

Důkazem toho je vyloučení Ruska  z účasti na červnovém jednání špiček G-7 na zámku Elmau v bavorském městečku Garmisch - Partenkirchen. Důsledkem neúčasti má logicky být ztížení návratu Ruska do vrcholné světové politiky.

USA zvažují umístění vojenské techniky v Pobaltí a východní Evropě.

21. století probíhá v duchu nového světového uspořádání. Klasická studená válka minulého století je historickou vzpomínkou, která může v současnosti vyvolávat úsměv na rtech. Nastoupila politika tvrdého kalkulu. USA se pustily do riskantního podniku, který se má vypořádat se dvěma zbývajícímu světovými velmocemi Čínou a Německem, potažmo německou Evropou. Do varu ho přivádí jejich sílící spojenectví a obchodní spiknutí.

Německo demonstruje touto konstelací vlastní suverenitu a poněkud ostýchavě naznačuje USA, kde jsou patřičné hranice.

Mocenským centrem současné Evropy je bezesporu Berlín, který dává sebevědomě najevo potenciál německého hospodářství, kterým jasně vede v žebříčku prosperity zemí EU.

Sjednocením Německa země bezesporu posílila. Francouzský prezident Mitternad chtěl svého času tento hospodářský kolos oslabit zřeknutím se německé marky. Přijetím eura se ale stal pravý opak. Euro se stalo pohonnou hmotou pro německý export. Tento chybný francouzský kalkul se již tak oslabené Francii drasticky prodražil a mýdlová bublina francouzských mocenských choutek splaskla.

Také Velká Británie manévruje již delší dobu na skutečném i pomyslném pokraji mapy Evropy a prožívá dluhodobě dilema, zda být nadále členem EU.

Evropě dochází s Řeckem trpělivost, zaznělo v německém parlamentu.

V časech globálních vojenských operací a terorismu ztrácí tradiční válka vedená na Ukrajině na významu ve hře velmocenské politiky zrovna tak jako hrozba atomové války. Triumfuje německá "klidná síla".

Když byla německá kancléřka Merkelová v únoru v Minsku na jednání o vojenském konfliktu na Ukrajině, prvním v Evropě od roku 1945 bez účasti USA, doprovázel ji francouzský prezident Hollande.

Také si nelze nevšimnout, že o řeckém velkodlužníkovi se již nejedná v Bruselu, ale v Berlíně. 

Když předložila kancléřka v prvním červnovém týdnu v berlínském parlamentu balíček na záchranu Řecka, podpořil ji opět osobně Hollande.

Tento chytrý tah Merkelové, být v politickém páru, měl zajistit úspěch tohoto divadelního představení a učinit trestnou misi kancléřky méně riskantní.

V novém uspořádání na žebříčku světových velmocí se Německo stalo nejen vedoucí mocností v Evropě, ale katapultovalo se jako čtvrtá velmoc na scénu světové politiky se všemi vojenskými i finančními konsekvencemi.

Co se asi honilo hlavou Baraku Obamovi, když snídal v Elmau norimberské párečky? Hrůzná představa čajového dýchánku v Kehlsteinhausu?

Tamara Dřevikovská


REKLAMA

NEJČTENĚJŠÍ

Úder 2: Nic neskončilo. Karviná je jen malou epizodou. Gates a Fauci versus Prymula. Kdo je tajemný muž, který do toho hodil vidle? Proč o něm Babiš nesmí promluvit? Přeformátovaný svět se před námi teprve vynoří

Úder 2: Nic neskončilo. Karviná je jen malou epizodou. Gates a Fauci versus Prymula. Kdo...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky