Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Co koupí Google příště? K čemu asi potřebuje bojové roboty? Abychom po dobrém konečně pochopili, že “nebudou zlí”?

Co koupí Google příště? K čemu asi potřebuje bojové roboty? Abychom po dobrém konečně pochopili, že “nebudou zlí”?

30. 12. 2013

Tisk článku

Erika Magdalena Peprná informuje o tématu, s nímž si v posledních dnech roku lámou hlavu nejen zahraniční média

Řítíme se plnou parou nejen ke krásnému novému roku, ale i ke světu, který si tyto huxleyovské přívlastky rovněž zaslouží. Tato banální pravda je již většině samostatně uvažujících lidí poměrně známá. Přesto však je důležité pečlivě zkoumat, jak každý další kousek zapadá do „skládačky“, jejíž obrysy se před námi nikoli právě pomalu vynořují.

PP

Jedním z nich je i „nevinná“ informace, která v posledních prosincových dnech oběhla svět: Google koupil v pořadí již sedmou společnost, zabývající se robotickými technologiemi – Boston Dynamics – firmu, která v těsné spolupráci s americkou armádou, či jí financována, vyvíjí chodící a běhající roboty.

O co jde?

Prozatím má nově „zakoupená“ společnost „v katalogu“ „Velkého Psa“ (Big Dog), čtyřnohého robota rozměrů menší muly, který zvládá chůzi v terénu i šplhání do kopců, či „Geparda“ (Cheetah), který je se svými čtyřiceti šesti kilometry za hodinu nejrychlejším robotem na světě vůbec.

Společnost Boston Dynamics se dále chlubí například strojem, který pomocí „mikrodrápků“ dokáže šplhat po zdech, robotem, který dokáže skákat devět metrů do vzduchu, či jiným, humanoidním robotem, který dokáže šplhat pomocí rukou a nohou a používat nástroje. Podle svých webových stránek  spolupracuje společnost s americkou armádou, námořnictvem a agenturou DARPA (Department of Defense Advanced Research Projects Agency – Agentura pro projekty pokročilého výzkumu).

Úsměvný nápad

Nabízí se samozřejmá otázka – k čemu vlastně Google takovou společnost, potažmo produkty jejího výzkumu a vývoje, vlastně potřebuje?

Čtěte také: Už je to tady: Velký Bratr nepotřebuje ani Google k tomu, aby nás sledoval

Sama společnost o nové akvizici mlčí jako zařezaná. Nápad mainstreamových médií, že roboty bude používat pro „zlepšení výrobních kapacit v továrnách“ je mírně řečeno úsměvný. Jen o něco málo méně pravděpodobná je hypotéza, že Google chce prostě „dohnat a předehnat (internetový obchod) Amazon“, který nedávno ohlásil, že bude k doručování některých zásilek používat bezpilotní letouny. Bombardování ale prý zatím neplánuje.

Materiál k ovládnutí světa

Tato pozoruhodná akvizice  činí z oblíbeného internetového vyhledavače rovněž dodavatele vojenské technologie pro vládu Spojených států – alespoň prozatím, neboť Google prohlásil, že závazky, týkající se vojenských cílů, hodlá dodržet (anglický text na toto téma k nalezení např. zde).

To je dosti znepokojivé samo o sobě. Google sice urputně popírá jakákoli obvinění z vědomé spolupráce s NSA na špehování vlastních i cizích občanů, na něž upozornil Edward Snowden, ale touto transakcí se přimyká ještě úžeji k vládním a vojenským kruhům, s nimiž beztak úzce spolupracuje. Je příliš troufalé předpokládat, že se touto cestou blíží k dokonalejšímu propojení svých nekonečných zásob osobních dat s vládní mocí?

V takovém případě – který je vysoce pravděpodobný – je téměř lhostejné, zda Google hodlá roboty využít v duchu béčkové sci-fi jako armádu „droidů“, kteří mu poslouží k ovládnutí světové populace, jak spekulují některé servery, či zda jde zcela jednoduše o to koupit společnost, která umí psát dokonalý software řídící senzory, jak prohlásil americký komentátor Kevin O’Leary, což by Googlu „pouze“ vylepšilo „oči“ a dále to podpořilo jeho práci na pomůckách, integrovatelných do lidského těla, jejichž první vlaštovkou jsou podle všeho tzv. google-brýle.

PP koláž

Čtěte také: Společnost Google jako jeden z předních přisluhovačů Velkého Bratra: Naše děti by již měly mít čipy v hlavách. Co s tím můžeme dělat?

Společnost nového typu

 Jak komentuje například britský deník Guardian, společnost Google se nemusí zabývat pohyby na burze, akcionářskými bitvami, ani účetními závěrkami – má velmi centralizovanou hierarchickou strukturu, v níž hrají hlavní roli její zakladatelé, Larry Page a Sergej Brin. Google je společnost jako žádná jiná, společnost „nového typu“ – a vzhledem ke geniálnímu napření sil do nových technologií má možnost – a nejspíš i ambici – brzy se stát největším koncernem na světě. Koncernem, který chce do našich životů zasahovat unikátně „uživatelsky příjemným“, ale naprosto zásadním způsobem.

V projektech, jakými jsou například „auto, které se řídí samo“, dokázal Google, co umí – projekt byl dlouho považován za nereálný, ale dnes se již ve Spojených státech testuje na běžných silnicích.

Jenže ono auto se neřídí samo. Řídí je počítačový program, vyvinutý Googlem.

Zkrátka, jak to pěkně ve svém příspěvku na Twitteru shrnul americký ředitel komediální stanice „Adult Swim“:

„Hádanka: která společnost, jejíž moto je „nebudeme zlí“ právě koupila firmu, vyvíjející vojenské robotické technologie?“

Neboli, jak konstatuje server Naturalnews.com: „Asi už nám je všem jasné, že Google trochu přerostl rámec pouhého internetového vyhledavače.“

Na Protiproudu budeme růst tohoto moderního Leviathana v roce 2014 pozorně sledovat. Vlastně – ono to ve skutečnosti bude přesně naopak. 

PP


Tagy článku

Doporučujeme

Prázdné kostely i o nedělní mši: Jde o úpadek Církve po II. vatikánském koncilu. Zjevené Boží slovo a mravní zásady v prachu? Základ v rodinách a školách. Východisko z krize existuje!

Prázdné kostely i o nedělní mši: Jde o úpadek Církve po II. vatikánském koncilu. Zjevené...

Dnes Východ, zítra Západ: Jen jeden bojuje za vražděné křesťany. Proč nepomůžou bohatí? Trestuhodně přehlížené skutečnosti. Liberální Evropa by se měla propadnou hanbou. Kdo nás zachrání? Hungary Helps!

Dnes Východ, zítra Západ: Jen jeden bojuje za vražděné křesťany. Proč nepomůžou bohatí?...

NEJČTENĚJŠÍ

ODS či Piráti, my jsme jedna rodina: Autodafé někdejšího lídra pravice. Havel převzal stranu v zastoupení havloidem. Vulgární šašek z Řeporyjí málem místopředsedou (viz video). I Babiš se chechtá. Trikolóra má šanci

ODS či Piráti, my jsme jedna rodina: Autodafé někdejšího lídra pravice. Havel převzal...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky