Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Štědrovečerní otázka: Skutečně se Ježíš Kristus narodil 25. prosince roku 1 našeho letopočtu?
Autor: Petr Hájek

Štědrovečerní otázka: Skutečně se Ježíš Kristus narodil 25. prosince roku 1 našeho letopočtu?

24. 12. 2013

Tisk článku

Vladislav Běhal přináší krátké historické ohlédnutí, z něhož plyne zajímavá odpověď na spekulace pochybovačů

O datu narození Ježíše Krista se vedou v posledních dvou stoletích polemiky. Je zpochybňován Jeho rok narození, který určil opat Dionýsius Exiguus v 6. století. V 19. století totiž někteří publicisté začali pokládat za rok Ježíšova narození rok 7 před n. l. Vycházeli z názoru, že konjunkce Jupitera se Saturnem, ke které v tomto roce došlo, byla „Betlémskou hvězdou“, o níž mluví evangelia. Jenže podle toho jak popisují evangelisté chování hvězdy, vedoucí mudrce z Východu do Betléma, není možno konjunkci Jupitera se Saturnem za tuto hvězdu pokládat.

PP

Chyby se dopouštějí tito publicisté i v datování smrti krále Heroda Velikého, kterou stanovili na rok 4 před Kristem. O datech jeho života jsou však v historii dosti přesné záznamy. Herodovi bylo 15 let, když Jan Hyrkán II. dovršil devátý rok, kdy jej Pompeius jmenoval Veleknězem. Víme, že Herodes zemřel ve věku 71 let, to znamená v roce 2 či 3 n. l. Odpovídá tomu i trvání vlády jeho synů, mezi které rozdělil svoji říši, Archeola, Filipa a Antipy.

Kromě toho zatmění Slunce, o kterém mluví Josef Flavius jako o události jež provázela Herodovu smrt, nastalo dvojí: jak r. 4 před n. l. tak r. 3 n. l. Takže je jasně prokázané, že se Ježíš narodil roku 1 n. l., tedy ve 26. roce Herodovy vlády, 42. roce vlády císaře Augusta a ve třetí čtvrtině 194. olympiády. Potvrdila se tak tradice východních církví, juliánského a gregoriánského kalendáře, podle níž se Ježíš narodil roku 1.

Opat Dionýsius se nemýlil, nemohl se mýlit, protože měl všechna data, která umožňovala správný výpočet. Jeho výpočet potvrzuje i údaj  uvedený u Hipolyta Římského z r. 204. V homilii z r. 386 sv. Jan Zlatoústý tvrdí, že zná datum Kristova narození z archivů Římské říše, ve kterých se uchovávají data o sčítání lidu provedeném na rozkaz císaře Augusta.

25. prosinec jako datum narození Ježíše Krista potvrdil v r. 1958 prof. Shemarjahu Talmon z Hebrejské university, který  sestavil, podle Qumránských svitků, rozpis služeb kněží v Jeruzalémském chrámu. Otec Jana Křtitele, Zachariáš, patřil k Abiášově kněžské třídě. Té přišla povinnost sloužit v chrámu dvakrát do roka a svitky uvádějí konkrétní data této služby. Konec jeho služby byl mezi  23. a 25. zářím, kdy byl tedy počat Jan Křtitel. Od tohoto dne za 6 měsíců počala Panna Maria Ježíše (anděl Panně Marii při zvěstování řekl, že Alžběta je v 6. měsíci), za 9 měsíců poté t.j. 25. prosince se Ježíš narodil.                                                                            

Že Nový Zákon popisuje skutečné události, nikoliv mýty, jak hlásají odpůrci křesťanství, najdete mj. na webu: www.terezka.iplace.cz

PP


Tagy článku

Doporučujeme

Utrpení Kristova lidu: Mlčení papeže i politiků. Vraždění křesťanů jako součást muslimské expanze? Tohle soudruhy z neziskovek nezajímá. Součást dramatu umírajícího Západu. Bolest a hanba volají k nebesům

Utrpení Kristova lidu: Mlčení papeže i politiků. Vraždění křesťanů jako součást muslimské...

Spor o Mariánský sloup: Dědici masových vrahů volají po ústupcích. Největší omyl našich dějin. Když si rozumí komunisté s liberály. Historie byla jiná. Krvavý účet protestantů. Kdo sem zval Turky si zaplenit?

Spor o Mariánský sloup: Dědici masových vrahů volají po ústupcích. Největší omyl našich...

NEJČTENĚJŠÍ

Výbuch v Kavárně: Proč bychom se netěšili, když nám Minář Křečka dal? Nýmandi jsou už na obtíž? Trockistka Anna bez džobu. Jó, to ještě byla ODS! Virus na chcípnutí, kobyla také. Pusťte si něco o vodě a vypněte ČT!

Výbuch v Kavárně: Proč bychom se netěšili, když nám Minář Křečka dal? Nýmandi jsou už...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky