Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Štědrovečerní otázka: Skutečně se Ježíš Kristus narodil 25. prosince roku 1 našeho letopočtu?
Autor: Petr Hájek

Štědrovečerní otázka: Skutečně se Ježíš Kristus narodil 25. prosince roku 1 našeho letopočtu?

24. 12. 2013

Tisk článku

Vladislav Běhal přináší krátké historické ohlédnutí, z něhož plyne zajímavá odpověď na spekulace pochybovačů

O datu narození Ježíše Krista se vedou v posledních dvou stoletích polemiky. Je zpochybňován Jeho rok narození, který určil opat Dionýsius Exiguus v 6. století. V 19. století totiž někteří publicisté začali pokládat za rok Ježíšova narození rok 7 před n. l. Vycházeli z názoru, že konjunkce Jupitera se Saturnem, ke které v tomto roce došlo, byla „Betlémskou hvězdou“, o níž mluví evangelia. Jenže podle toho jak popisují evangelisté chování hvězdy, vedoucí mudrce z Východu do Betléma, není možno konjunkci Jupitera se Saturnem za tuto hvězdu pokládat.

PP

Chyby se dopouštějí tito publicisté i v datování smrti krále Heroda Velikého, kterou stanovili na rok 4 před Kristem. O datech jeho života jsou však v historii dosti přesné záznamy. Herodovi bylo 15 let, když Jan Hyrkán II. dovršil devátý rok, kdy jej Pompeius jmenoval Veleknězem. Víme, že Herodes zemřel ve věku 71 let, to znamená v roce 2 či 3 n. l. Odpovídá tomu i trvání vlády jeho synů, mezi které rozdělil svoji říši, Archeola, Filipa a Antipy.

Kromě toho zatmění Slunce, o kterém mluví Josef Flavius jako o události jež provázela Herodovu smrt, nastalo dvojí: jak r. 4 před n. l. tak r. 3 n. l. Takže je jasně prokázané, že se Ježíš narodil roku 1 n. l., tedy ve 26. roce Herodovy vlády, 42. roce vlády císaře Augusta a ve třetí čtvrtině 194. olympiády. Potvrdila se tak tradice východních církví, juliánského a gregoriánského kalendáře, podle níž se Ježíš narodil roku 1.

Opat Dionýsius se nemýlil, nemohl se mýlit, protože měl všechna data, která umožňovala správný výpočet. Jeho výpočet potvrzuje i údaj  uvedený u Hipolyta Římského z r. 204. V homilii z r. 386 sv. Jan Zlatoústý tvrdí, že zná datum Kristova narození z archivů Římské říše, ve kterých se uchovávají data o sčítání lidu provedeném na rozkaz císaře Augusta.

25. prosinec jako datum narození Ježíše Krista potvrdil v r. 1958 prof. Shemarjahu Talmon z Hebrejské university, který  sestavil, podle Qumránských svitků, rozpis služeb kněží v Jeruzalémském chrámu. Otec Jana Křtitele, Zachariáš, patřil k Abiášově kněžské třídě. Té přišla povinnost sloužit v chrámu dvakrát do roka a svitky uvádějí konkrétní data této služby. Konec jeho služby byl mezi  23. a 25. zářím, kdy byl tedy počat Jan Křtitel. Od tohoto dne za 6 měsíců počala Panna Maria Ježíše (anděl Panně Marii při zvěstování řekl, že Alžběta je v 6. měsíci), za 9 měsíců poté t.j. 25. prosince se Ježíš narodil.                                                                            

Že Nový Zákon popisuje skutečné události, nikoliv mýty, jak hlásají odpůrci křesťanství, najdete mj. na webu: www.terezka.iplace.cz

PP


Tagy článku

Doporučujeme

Květná neděle: Vstupujeme opět do tajemného dramatu lidské existence. Snaha popřít křesťanskou podstatu Velikonoc. Jedinečný čas k obrácení. Pryč od mediálního třeštění k velké Naději. Každý má příležitost

Květná neděle: Vstupujeme opět do tajemného dramatu lidské existence. Snaha popřít křesťanskou...

Zákaz shromažďování: Proč se hodí rohatému do krámu? Prošlo to hladce. Posvátná oběť, nebo one man show? Synagoga u Karlova mostu. Dnešní neděle je smrtná. Světlo přijde

Zákaz shromažďování: Proč se hodí rohatému do krámu? Prošlo to hladce. Posvátná oběť,...

NEJČTENĚJŠÍ

Nástup: Krysy vylézají z děr. Babiš to zvládl. Nejasné světlo na konci tunelu. Na maršála osvoboditele malý pražský nácek nemá. V4 (nebo 3?) před tvrdou zkouškou. Další invaze? Kominterna tiskne prachy. Vydržíme?

Nástup: Krysy vylézají z děr. Babiš to zvládl. Nejasné světlo na konci tunelu. Na maršála...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky