Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Povodně 2013 v Praze: Trapný souboj médií o politické body pro ODS či TOP 09. Co takhle raději rychle vztyčit obnovený Mariánský sloup?
Popisek: Kam plujete pánové ? | Autor: Žertovná koláž Ondřej Höppner

Povodně 2013 v Praze: Trapný souboj médií o politické body pro ODS či TOP 09. Co takhle raději rychle vztyčit obnovený Mariánský sloup?

4. 6. 2013

Tisk článku

Petr Hájek Média pokrytecky nadávají politikům, že využívají povodní pro své politické cíle. Sama přitom stojí v čele tohoto hyenismu.

Souboj je to vždycky nechutný a vždycky se opakující: Povodně jsou pro média skutečnou pastvou, pro politiky zkouškou či spíše pokušením. Mainstreamová média, předstírajíce zájem o postižené, se přisávají na lidské tragédie a ždímají z nich emoce, aby je prodali vyděšeným divákům, posluchačům a čtenářům. Politici, vystavení enormnímu tlaku na výkon, musejí současně dbát, aby v médiích vypadali co nejlépe a v napjaté situaci neřekli nějakou hloupost. Bojuje se přece pouze o politické body. Zvláště když jsou v dohledu volby do sněmovny.

pp

Speciál 2013

Letošní záplavy jsou v tomto směru stejné – a přesto jiné. Sotva Miroslav Kalousek spustil v Praze svůj cynický předvolební test a uvedl do chaosu radnici hlavního města, udeřilo z nebes. TOP 09 se ocitla po krk ve vodě: Praha nemá kvůli jejímu politikaření primátora a radu právě ve chvíli, kdy město potřebuje pevné akceschopné vedení.

Výsledky nemohly být jiné než tragické. Pozdní započetí stavby protipovodňových bariér jde neodiskutovatelně právě za TOP 09. Za váhavostí a neschopností těch, kdo se vydali na dobrodružnou stezku vyhnáním ODS z vedení města.

Odvolaný primátor Svoboda se naproti tomu také projevil v celé své kráse, když místo aby chytře zvolal zemanovské „Všichni k pumpám!“, zahájil politickou odvetu útokem na své topácké nepřátele. Tato strašlivá hloupost je snad ještě horší než jeho politická proradnost, kterou média jak mohla před veřejností zatím skrývala. Šlo přece o to neposkvrnit tvář „nové“ (rozuměj havlistické) ODS, která by již byla zcela v jejich rukou.

Nyní se ale vše rázem změnilo. Jenže divadlo, které hlavní média kolem povodňových politických hrátek v Praze předvádějí, je také něčím cenné: Přesným zrcadlem toho, čím doopravdy jsou.

Schwarzenbergovští proti nečasovským?

Kudy vede současný politický střet je nejlépe vidět v tištěných médiích. Na jedné straně schwarzenbergovské Lidové noviny, proti nim nečekaně MF Dnes a někde mezi nimi Právo, které chce především z odpovědnosti vyvázat „chytračící“ ČSSD.

Lidovky líčí zastupujícího primátora z TOP 09 přímo dojemně: „Mladý pedagog z Olomouce stojí před nejtěžší situací, která ho jako zastupujícího primátora může potkat: Tomáš Hudeček si musí poradit s povodněmi. Na jiném místě obhajuje komentátor Zbyněk Petráček pozdní rozhodnutí vedení města o stavbě protipovodňových zábran a hází vše na údajně nepřesné předpovědi meteorologů a hydrologů.

Kam nám při povodních zmizel Karel Schwarzenberg? Nejel náhodou, jako loajální občan Švýcarska, kontrolovat stav záplav ve své vlasti?

Snaha o to komičtější, že právě tato havlistická média jsou jinak v prvních řadách ideologie takzvané Předběžné opatrnosti – zvláště jde-li například o podvod zvaný globální oteplování. Tentokrát se však nekonala opatrnost žádná – natož předběžná – a mohou za to předpovídači počasí. Ti nikam nekandidují.

To jejich kolegové z MF Dnes jsou opatrnější. Ostatně byl to právě Miroslav Kalousek, který v nedělní televizní debatě v ČT, kde pan Moravec určuje „témata, o nichž se začne po dnešku hovořit“, spustil palbu na zástupce šéfredaktora tohoto listu. A obvinil ho ze „lživého informování předsedy vlády“. Což je opravdu od ministra financí věrohodné – o takovémto „informování premiéra“ především on musí vědět ze své bohaté mystifikační praxe své.

Kde je „kníže s čírem?“

Povšimněme si té záhady: Kam nám při povodních zmizel Karel Schwarzenberg? Nejel náhodou, jako loajální občan Švýcarska, kontrolovat stav záplav ve své vlasti? Předsedové našich parlamentních stran si přece právě masírují svaly a dávají najevo, jak je osudy zaplavených zajímají. On ne? Ale ano. V médiích ho vidíme v jeho skutečné podobě. Má tvář jeho „vodiče“ ministra Kalouska.

Prezident Zeman se dokonce uvedl do stavu akutního nebezpečí, když vyslal své jednotky Hradní stráže na pomoc postiženým. Budou jistě pochodovat s prapory EU nad hlavou.

Aby té legrace nebylo dost, trumfují prezidentovu kreativitu kalouskovští starostové z povodňového STANu, když na internetu organizují aukce: Nabídni, Dej, Požaduj, stejně nic nedostaneš, ale je o čem psát.

Ukrytí předsedy TOP 09 je nicméně od pana Kalouska prozíravé. Co kdyby pronesl zase něco roztomile přisprostlého, jak je jeho obdivovaným zvykem? Na pozadí valících se vod a zničených sídel by to mohlo být smrtící. To by snad nezvládli ani propagandisté z Lidovek.

Nezapomněli jsme na něco?

„To, co se v Praze odehrálo, připomíná Boží trest: TOP 09 svrhla jen tak z legrace fungující městskou vládu se schopným primátorem a vyfasovala za to druhé největší povodně za padesát let, při kterých si vede, eufemisticky řečeno, se střídavými úspěchy. Možná by si o tom mohli Hudeček s Richterem zakontemplovat s praktikujícími katolíky Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem,“ napsal Petr Honzejk v Hospodářských novinách.

Chacha. Jaká to legrace, že? Chce se tím snad říci, že katolicismus obou pánů – vodiče i voděného – se projevuje maximálně při úsilí o schválení církevních restitucí – jistě zcela nezištně a pouze ideově?

Napadá mě, což takhle učinit něco skutečně smysluplného? Třeba co nejrychleji vztyčit v Praze na Staroměstském náměstí Mariánský sloup?

Nikolivěk. Jen pan Honzejk, krásou nechtěného, připomněl něco, nač jsme zapomněli. Nemohli jsme ani jinak. V mediálním mainstreamu se o tom totiž nepíše.

Naši předkové to však věděli velmi dobře. Při neštěstích jako je to, co nás právě postihlo, vyráželi v průvodech a vedeni svými duchovními pastýři prosili Pána Boha o slitování.

Chápali, že povodně a jiné přírodní katastrofy nepřicházejí jen tak. Že jsou vždycky varovným prstem Božím, jímž nám chtějí nebesa cosi podstatného sdělit. A my to buď slyšíme a reagujeme, nebo  nechceme slyšet a vidět, ačkoli máme uši a oči.

Napadá mě, což takhle učinit něco skutečně smysluplného? Třeba co nejrychleji vztyčit v Praze na Staroměstském náměstí Mariánský sloup? Není právě teď nejvhodnější příležitost obrátit se s pokorou tam, kde se o našich osudech skutečně rozhoduje?

Pokud to někomu přijde směšné, jest pro něj dokonáno. Pak nezbývá, než jej nechat médiím, paní Procházkové či kontemplaci Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga pro volné použití do další katastrofy.  A co my ostatní?

pp
Tagy článku

Doporučujeme

Overtonova okna otevřená do pekel: Německá sekta jde vstříc sodomii a kněze již nepotřebuje. Samostatné obřady pro homosexuály? Co udělá někdejší učitel marxismu dosazený spiknutím na papežský stolec?

Overtonova okna otevřená do pekel: Německá sekta jde vstříc sodomii a kněze již nepotřebuje....

Ďábel je především demokrat: Dvanáct triků antikrista. Podobnost čistě náhodná? Křesťanství nebylo nikdy potřebnější než dnes. Pohřební píseň zločinům současnosti? I tresty vzbuzují naději. Jak se bránit?

Ďábel je především demokrat: Dvanáct triků antikrista. Podobnost čistě náhodná? Křesťanství...

NEJČTENĚJŠÍ

Realita voleb: Andy vyhrál drtivě. Kde chce vzít pětikoalice tolik trafik? Zemanova situace je kritická. Budeme zde ještě hledat logiku? Vyhlídka na poklidný podzim. Hrozí nám barevná revoluce?

Realita voleb: Andy vyhrál drtivě. Kde chce vzít pětikoalice tolik trafik? Zemanova situace...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky