Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Děti za své rodiče nemohou. Nebo je to naopak?     O mravních trpaslících
Popisek: Knock-out | Autor: Ondřej Höppner

Děti za své rodiče nemohou. Nebo je to naopak? O mravních trpaslících

28. 3. 2013

Tisk článku

Petr Hájek "V poslední době je na něm čím dál víc znát po tatínkovi zděděná lepra (a tak v jeho případě neplatí, že děti za rodiče nemohou)…" O kom je řeč? O mně a mém otci. Proč?

Narušil jsem mediální smuteční byzantinské bakchanálie provozované při prvním výročí smrti Václava Havla. A to tím zločinem, že ve své knize Smrt v sametu jsem se touto postavou našich moderních dějin zabýval kriticky, nikoli s adorační svatozáří. Tak mám lepru. Po svém otci.

Rodinné tajemství

Kdo toto naše rodinné tajemství odhalil? Spisovatel Jiří Stránský ve svém článku v MFD 18. 12. "S jeho odchodem jsme ztratili víc, než si umíme představit". Řeč byla o Václavu Havlovi, nikoli o mém otci.

Tak. V devětatřicátém, po Opletalově pohřbu, byl otec mezi těmi studenty, které Němci odvlekli do Sachsenhausenu. Prožil v koncentráku půlčtvrta roku a nikdy se nezbavil vzpomínek na kamarády, kteří tam zahynuli. Tábor ovládala samospráva německých komunistů.

Otec, student filozofické fakulty, z definice tedy levicový intelektuál, je obdivoval. V tom pekle se stal komunistou. Po válce a "sametovém převratu" 1948 patřil k intelektuálnímu mainstreamu, který s nadšením vítal nový svět. Jako literární a divadelní kritik psal a pral se, protože v pravdy bolševické lži a nenávisti v lágru uvěřil.

Miloval jsem svého otce a už se to nezmění. Mravní trpaslíci, kteří si ze svého věznění udělali po převratu kádrováckou živnost, v tom čichají lepru.

Na počátku šedesátých let založil a řídil časopis Plamen, který podstatně přispěl k "tání" politických poměrů. Jako první otiskl Solženicyna a další, spoluorganizoval slavnou kafkovskou konferenci a... psal a pral se.

V osmašedesátém ho z Plamene vyhodili, protože nebyl progresivista, ale "konzervativec". Po okupaci založil časopis Tvorba a opět ho řídil. V půli sedmdesátých let otiskl mou povídku Exil. Dělnické kolektivy psaly ÚV KSČ, že tudy tedy ne, že kontrarevoluce opět zvedá hlavu.

Otce opět vyhodili – mě však kupodivu nechali žít. Udělali totiž absurdní závěr: Nebyla "chybná" povídka, ale její otištění. A děti za chyby svých rodičů nemohou. Pochopil jsem, že bolševický systém atrofuje a rozkládá se.

Svatební fotografie

Můj otec Jiří Hájek pomohl na svět skvělým knihám, literárním a divadelním autorům, z nichž se mnozí stali hvězdami. Obdivoval jsem jeho vzdělání. Jediné, o čem jsme se hádali, byla politika. Že byl autentický levičák, prokázal definitivně, když po dalším sametovém převratu, nedlouho před svou smrtí, dospěl k závěru, že Václav Havel je pro naši zemi relativně dobrým řešením.

V tomhle jsme si porozumět nemohli. Teď zase já jsem psal a pral se, že s Havlem míříme zpět, odkud jsme vyšli – do světa bez demokracie, do světa vlády nevolených elit a totalitních revolučních vizí.

Havlův mravní trpaslík

Psal jsem to v době, kdy "Ten, Co Tančil S Vlky" (V. Havel slovy Jiřího Stránského v tomtéž článku) a jeho mediální a intelektuální smečky v nekonečné převaze útočili proti "všemožným Klausům a Hájkům" (J. S. tamtéž).

Svou knížku jsem vydal právě proto, že mlčet o skutečných záměrech a cílech havlismu by se rovnalo zločinu kolaborace. Když jsem psal Smrt v sametu, čerpal jsem nejen z dokumentů, ale také od mravních obrů. Včetně těch, kdo s Václavem Havlem byli v komunistickém vězení. Někteří knihu před jejím vydáním přečetli a s jejími závěry souhlasili.

Miloval jsem svého otce a už se to nezmění. Mravní trpaslíci, kteří si ze svého věznění udělali po převratu kádrováckou živnost, v tom čichají lepru.
Tagy článku

Doporučujeme

Kontrarevoluce: Jak bojovat účinně a v souladu se svědomím? Neutrální poloha neexistuje. S revolucí se nebratříčkuje. Moudrost a celistvý pohled na věc. Tváří v tvář poraženeckému mlčení. Dáme se do toho? Nenechme se odradit

Kontrarevoluce: Jak bojovat účinně a v souladu se svědomím? Neutrální poloha neexistuje....

Vymyté mozky: Pravda je tabu, protože je negativní. Kde hledat pozitivní informace? Hus, Mohamed a osvícení vrazi jsou jsou nedotknutelní. Bude se škrtat i v evangeliích? Limonádkové křesťanství není křesťanství

Vymyté mozky: Pravda je tabu, protože je "negativní". Kde hledat pozitivní informace?...

NEJČTENĚJŠÍ

Američtí vědci: Vakcíny jsou čisté jedy! Očkování mRNA je jasným porušením Norimberského kodexu. Proč se zemřelí po očkování nesmějí pitvat? Přijde brzy epidemie rakoviny? Píchat toxin dětem je šílenství! Znásilnění injekcí je zločin

Američtí vědci: Vakcíny jsou čisté jedy! Očkování mRNA je jasným porušením Norimberského...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky