Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Co se z České televize nedozvíte
Popisek: Veřejnoprávní služba? | Autor: Žertovná koláž Ondřej Höppner

Co se z České televize nedozvíte

1. 4. 2013

Tisk článku

Petr Hájek Z letopisů bojů o Václava Klause v době jeho prezidentské mise: První kratinkou zprávu v hlavní zpravodajské relaci tak mohl divák ČT 1 spatřit až po návratu z cesty.

V prezidentském speciálu cestovala nejen velká skupina zástupců významných českých firem, pro něž tato cesta byla jednou z mimořádných příležitostí, jak zlepšit naši obchodní bilanci s touto nevelkou, ale významnou a hospodářsky silnou zemí.

Tímtéž letadlem však cestovala do Izraele i skupina českých novinářů. Zatímco podnikatelé si celou cestu zaplatili, novináři, jak je u nás na rozdíl třeba od Velké Británie zvykem, dostali letenky v prezidentském speciálu zdarma. I tak byla cesta pro řadu soukromých médií, přes velký zájem, finančně neúnosná a musela se spolehnout buď na zpravodajství ČTK, nebo svých šťastnějších kolegů.

Proč jsou média na světě

Václav Klaus jednal s izraelským prezidentem, předsedou parlamentu, zastupujícím předsedou vlády, předáky opozice, zástupci hospodářských kruhů, navštívil několik významných míst atd. atd. Český rozhlas, Česká redakce BBC, ČTK, Mladá fronta DNES a Právo pak z těchto událostí přinášely přímé zpravodajství.

To se mohlo někomu líbit, nebo nelíbit. Jeden velmi nepodložený článek se stal příležitostí zařadit prezidentovo dementi na novou internetovou rubriku Co Klaus neřekl (www.klaus.cz), ale základní zpravodajská povinnost - smysl existence médií - tak byla více či méně kvalitně naplněna.

A proč veřejnoprávní televize

O tom, že hlava našeho státu podniká významnou zahraniční cestu, se dozvěděli i diváci televize Prima, přestože její redaktor s námi necestoval. Pouze diváci ČT 1 o tom nemohli mít po čtyři dny ani tušení. A to přesto, že z televizí pouze právě tato veřejnoprávní - což by se mohlo zdát logické - s prezidentem do Izraele vyslala svůj štáb. Pochopil jsem více, když se třetí den cesty štáb ČT od delegace i ostatních novinářů oddělil a jel točit nějakou jinou reportáž z Izraele, která se státní návštěvou českého prezidenta vůbec nesouvisela.

 Máme údajně televizi veřejné služby. Co je v jejím pojetí veřejnost? A co služba?

Šlo o bezvýznamný úryvek z rozhovoru, který prezident poskytl médiím bezprostředně po příletu na ruzyňském letišti. K tomu si ovšem mohl štáb zaskočit z Kavčích hor a nemusel utrácet ne zrovna malé peníze daňových poplatníků za turistický výlet, za drahé hotely, za diety a pracovní dobu svých zaměstnanců.

Jaké téma je hodno ČT 1?

Prezident cestuje často po České republice. Setkává se s tisíci občany, významnými představiteli regionů, zajíždí do velkých měst i malých obcí, hovoří s lidmi o jejich problémech. Že ČT 1 z těchto, pro zemi jistě také ne zcela bezvýznamných cest nepřináší zpravodajství (na rozdíl často od soukromých televizí, pro které to téma je!), jsem si už zvykl. Že ale bude tabuizovat i zásadní zahraniční cestu prezidenta své země, to je přece jenom určitá inovace.

Možná už tuším smysl

Nechci se pouštět do spekulací, proč tak činila a činí. Máme údajně televizi veřejné služby - i když nevím, co to vlastně znamená. Tak se veřejně ptám: Co je v jejím pojetí veřejnost? A co služba? O smyslu a úloze této problematické instituce se vedou časté diskuse - pravidelně zesilují, když se, jako nedávno, má periodicky sáhnout veřejnosti do kapsy, aby bylo možno zvýšit přísun miliard korun na rozsáhlý televizní provoz. Hlavním argumentem bývá právě věta, že jde o televizi veřejné služby. Možná už tuším, co se za tím skrývá.

 

 

 


REKLAMA

Tagy článku

Doporučujeme

Politruci vtrhli do škol: Týdny mediální nenávisti. Na naše děti si troufnou. Kdo jim to dovolil? Co takhle se učit matiku a češtinu? Soudruzi z Člověka v plísni by to potřebovali. Zašít se na stávce proti počasí je větší zábava

Politruci vtrhli do škol: Týdny mediální nenávisti. Na naše děti si troufnou. Kdo jim...

Atentát z dílny tajných služeb: V Rakousku první výstřely opravdové války. Kauza Strache odhaluje víc, než by její autoři chtěli. Druhý plán celé provokace. Testují si nás. Otestujme si je: Hoďme to Okamurovi!

Atentát z dílny tajných služeb: V Rakousku první výstřely opravdové války. Kauza Strache...

NEJČTENĚJŠÍ

Dokonalé spiknutí: Digitální vražda a vymazání ze světa. Mašinerie ukázala svou sílu. Jak zlikvidovat nepřítele Deep state? Okno také do naší blízké budoucnosti. Zkuste nahlas říci Alex Jones. Tohle tu ještě nebylo

Dokonalé spiknutí: Digitální vražda a vymazání ze světa. Mašinerie ukázala svou sílu....

REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky