Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Václav Klaus: Do této ODS se rozhodně nevrátím. Proč? Jeden významný představitel této strany na to dává odpověď ve své zajímavé rekapitulaci: Jedna chyba za druhou...

Václav Klaus: Do této ODS se rozhodně nevrátím. Proč? Jeden významný představitel této strany na to dává odpověď ve své zajímavé rekapitulaci: Jedna chyba za druhou...

10. 8. 2013

Tisk článku

Petr Štěpánek Po závěrech Výkonné rady a výrocích Miroslavy Němcové a spol. dnes Václav Klaus řekl, že vůbec nepřichází v úvahu, aby se vrátil do ODS, nebo s ní před volbami jinak spolupracoval.

Místo aby strana v hluboké krizi hledala příčiny svého pádu, vylučuje některé "mediálně popravené“ členy, zatímco lidé ve vedení, kteří za vše nesou odpovědnost se tváří málem jako hrdinové. Proč se ODS dostala až sem? Jeden z vedoucích krajských představitelů strany, známý mediální odborník Petr Štěpánek, se pro Protiproud zamýšlí nad sledem událostí, jež vedly k pádu na dno.

pp

Rok 2006

ODS vyhrává volby, ale nastává pat sto na sto. Sto na sto nikoli mezi levicí a pravicí, nýbrž po jiné dělící čáře, protože KDU-ČSL a Stranu zelených lze za pravici vydávat jen při pomatení smyslů. Prezident Václav Klaus i předseda ODS Mirek Topolánek preferují, jakkoli je to obtížné a nepopulární, nějakou dohodu s Paroubkovou ČSSD. Kongres ODS to ale odmítá a směruje Topolánka do náruče lidovců a zelených. A přeběhlíků Melčáka s Pohankou. Historická dohoda mezi pravicí a levicí o vyřešení nejpalčivějších problémů naší země se odkládá. Jak už dnes víme, zatím napořád. Namísto toho pokračuje tradice slabých stojedničkových vlád a sněmovních dramat, jak se stoprvní poslanec – a že se jich najde – zrovna vyspí.

Rok 2009

Rodí se TOP 09 coby projekt dvou Mirků, Kalouska a Topolánka. Již záhy se ovšem sám Topolánek nestačí divit, když Topka na lov voličů zamíří do výsostných vod ODS.  

Rok 2010

ODS si krátce před volbami odstřeluje vlastního předsedu. Ne že by si Mirek Topolánek se svojí opožděnou pubertou nemohl za leccos sám, nicméně konzervativní strana volí dosti nekonzervativní způsob výměny svého lídra. ODS přichází zachránit Petr Nečas alias Pan Čistý, hlava spořádané rodiny, otec čtyř dětí, katolík.

Rok 2012

Iluze pohodlné stoosmnáctky se postupně mění v tradiční stojedničku. Zatímco ve vládě slabý Nečas ustupuje bezskrupulóznímu Kalouskovi, uvnitř ODS upevňuje své mocenské pozice za cenu intrik, podrazů a znásilňování vnitrostranické demokracie. Obklopuje se postavami, jež ještě nedávno odmítal. Nečasův kurs potvrzuje volební kongres. Rebelové prohrávají a odcházejí. ODS porušuje předvolební sliby a dle not TOP 09 zvyšuje daně. Ištvan naslouchá. Bomba už tiká.  

Rok 2013

Debakl ODS v prezidentských volbách. Předchází mu zrada ideálů ODS v podobě souhlasu s přímou volbou, alibistický výběr kandidáta ODS a skandální „podpora“ jeho kampaně. Proti vůli podstatné části členské základny vystavuje vedení ODS do druhého kola bianco podporu kandidátovi TOP 09. ODS za to nic nezískává, topácké vládní praktiky naopak pokračují.

Současnost

Ištvanova bomba vybuchuje. Pan Čistý odchází s ostudou, jeho vláda se bortí. Cherchez la femme,  jak vidno, platí i pro některé katolíky. Namísto realistického zhodnocení situace se ODS opět upíná ke stojedničce, aniž by si poctivě vyhodnotila soudržnost vlastních řad i spolehlivost svých spojenců z LIDEM a TOP 09. Výsledkem je další blamáž, živou vodou pokropený Kalousek na koni, další marginalizace ODS a TOP 09 v pozici hlavního protihráče rozpínající se levice.

Suma sumárum

ODS je ve vleku událostí a svým protihráčům dopřává výhodu hrát s bílými. Kdyby občanští demokraté sáhli po bílých, mohli zvolit aktivní vyjednávání s prezidentem Zemanem i premiérem Rusnokem. Za situace, kdy ODS ze všeho nejvíce potřebuje čas k vlastní regeneraci, pobyt v opozici až do řádných voleb mohl být tím nejlepším řešením. Rozhodně lepším než další nepovedené stojedničkové dobrodružství, jehož faktickým výsledkem jsou předčasné volby, které ovšem vyhovují téměř všem ostatním, jen ne občanským demokratům. Možná by se tím i přiblížila možnost výše zmiňované a tolik potřebné historické dohody mezi pravicí a levicí o základních parametrech fungování naší země. Namísto toho tu opět máme levici a pravici na barikádách.

pp


REKLAMA

Tagy článku

Doporučujeme

Jediný, který to říkal od počátku: Ani prosperita, ani demokracie. Unie slouží  pouze Německu. V Evropě není mír díky EU, ale přesně naopak. Vnutí nám imigranty? Bát se Ruska je směšné. Czexit? Jen zázrakem!

Jediný, který to říkal od počátku: Ani prosperita, ani demokracie. Unie slouží pouze...

Dnes i u nás můžeme volit Salviniho: Šokující, protože úplně normální projev. Evropa pod mocnou ochranou. Hrůza vatikánských marxistů. Šance na záchranu. Čí zbrojnoši chceme být? Klíč pro racionální volbu

Dnes i u nás můžeme volit Salviniho: Šokující, protože úplně normální projev. Evropa pod...

NEJČTENĚJŠÍ

Dokonalé spiknutí: Digitální vražda a vymazání ze světa. Mašinerie ukázala svou sílu. Jak zlikvidovat nepřítele Deep state? Okno také do naší blízké budoucnosti. Zkuste nahlas říci Alex Jones. Tohle tu ještě nebylo

Dokonalé spiknutí: Digitální vražda a vymazání ze světa. Mašinerie ukázala svou sílu....

REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky