Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Rozvaha prezidenta Zemana

10. 4. 2017

Tisk článku

Útok chemickými zbraněmi je jistě nanejvýš zavrženíhodný čin. Ne, že by ten „konvenční“ byl v pořádku. Ale použití chemických zbraní je zapovězeno mezinárodními úmluvami. Následky jejich použití za první světové války byly tak děsivé, že za té druhé, ještě hrozivější, se je žádná armáda neodvážila použít. Až v současné době v Sýrii.

Rozhořčení všech soudných lidí včetně vrcholných politiků je namístě. Volání po potrestání viníku jakbysmet.

Prezident Trump neváhal a nařídil bombardování syrské základny, odkud měl být chemický útok veden. Na hlavu prezidenta Asada se snesla zdrcující kritika. Rusové byli sice o útoku předem informováni, a tak ztráty na životech byly „minimální“.

Zdá se, že  „západní“  politici nepochybují o tom, že za útokem stojí Asad a syrská armáda.

Naproti tomu ruští politici vidí incident jako nebezpečné přiblížení se vojenskému konfliktu mezi USA a Ruskem.

Ale ať už byl chemický útok veden kýmkoli a odkudkoli, bylo by nanejvýš rozumné zachovat chladnou hlavu a maximální zdrženlivost. Vždyť i v tomto případě musí platit presumpce neviny. Nezaznamenal jsem, že by bylo pozadí incidentu řádně vyšetřeno, že by USA měly stoprocentní jistotu, že útok provedla syrská armáda na příkaz nebo se souhlasem prezidenta Asada.

V době, kdy má oficiální syrský režim přímou podporu Ruska a syrská armáda vítězí na všech frontách, se mi takové jednání syrského prezidenta zdá velice nepravděpodobné. Ledaže by to byla vzpoura části „jeho“ armády.

Zde je namístě ocenit státnickou rozvahu prezidenta Zeman, který mj. prohlásil „Především je třeba řádně vyšetřit, co se stalo při chemickém útoku. Nebudu střílet od boku a nebudu říkat, zda souhlasím s odvetným útokem USA v Sýrii. Musím načerpat informace“.

Jak logické a jednoduché. Škoda jen, že velké řadě světových politiků chybí zdravý rozum českého prezidenta. Možná bychom si pak mohli třetí světovou odpustit.

Zdeněk Lanz


REKLAMA
REKLAMA

NEJČTENĚJŠÍ

Za týden rozhodneme: Jenže KDO a O ČEM? V Rakousku již rozhodnuto je. Změní Kurz kurz? Snipeři zběsile pálí Babišovi do zad. Je mravný Kalousek (nevědomý) Putinův agent? Dvojitý Okamura. A kdo zvolí Fantomase?

Za týden rozhodneme: Jenže KDO a O ČEM? V Rakousku již rozhodnuto je. Změní Kurz kurz?...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky