Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Jak jsem se dal ke Svobodným a zase od nich odešel

2. 11. 2014

Tisk článku

Jako spousta lidí zoufalých z toho co se stalo s ODS, vlastně s téměř celou pravicí, jsem hledal koho volit,kdo by mohl reprezentovat naše představy o společnosti. Svobodní se začali jevit jako rozumná varianta.

Sledoval jsem vystoupení Petra Macha v diskuzích, v televizi i na internetu, díval jsem se mu do očí a říkal si, to by mohlo vyjít. Po zkušenostech posledních 20 let jsem si nedělal přílišné iluze o tom co s lidmi, většinou, udělá dosah moci. Říkal jsem si, určitě to potká i je, Svobodné, až se na ně po př. volebních úspěších nalepí spousty chytráků. Jenom jsem myslel, že to potrvá dostatečně dlouho, aby stihli udělat alespoň něco. Nyní vidím, že jsem se i v tomto mýlil.

Když jsem Ke Svobodným vstupoval jako řadový člen, formuloval jsem si pro sebe i otázky ohledně fungování vnitrostranické demokracie. Např. jak je zajištěna ovladatelnost případného zástupce strany v Parlamentu ČR nebo EU. Co když zešílí, urve se z řetězu nebo bude prostě koupen. Na tyto mi nebylo nikdy odpovězeno.

To mne trochu rozladilo, ale stále jsem byl ochoten se i účastnit volebních agitací apod.

Zlom přišel v půli března tohoto roku. Svobodní vydali prohlášení k situaci na Krymu. Když jsem to četl, nevěřil jsem vlastním očím. To byla tak neuvěřitelná snůška pokrytectví nebo hlouposti, naprosté neznalosti situace a historie.

Seděl jsem u monitoru, civěl na ten text a říkal si, proboha s kým jsem se to spolčil, nechal jsem se opít iluzí, prodal svoje jméno. Pokud bych někdy v budoucnu př. ještě chtěl do nějaké strany vstoupit, už vlastně nemohu. Byl bych jeden z těch mnoha politických turistů, i když v mém případě bez ambicí.
Tak jsem napsal vedení strany?

Dobrý den,

minulý týden vydali Svobodní prohlášení k situaci na Krymu. Vůbec s ním nesouhlasím. Pak jste k němu vlastně dospěli? Nevím nic o tom, že by proběhla dotazovací akce na názor členů strany. Jestliže se nemůžete zdržet vyjádření k nějaké události, měli byste se alespoň poptat členů emailem a teprve z toho usoudit jaké vyjádření presentovat. Váš názor na celý problém je jak z vysílání Čt 24. Dá se říci, že je zcela konzistentní s postojem EU. Pokud chcete hodnotit chování Ruska, měli byste mít alespoň základní znalosti historie a politiky. To vás, zdá se, minulo.

Jak chcete na základě těchto stanovisek vlastně tu slavnou Unii demontovat? A chcete vlastně?
Nějak náhle nevím, zda jste pro mne stále ti, které chci podporovat. Možná vám to přijde jako malichernost, ale určitým způsobem to vypovídá nejen o struktuře komunikace ve straně, ale i o ideovém základě vedení.

Böhm

Je asi zbytečné říkat, že mi nikdo ani nenapsal, ani nezavolal. Ve straně o dvoutisících členech podivné. A tak jsem po asi ročním členství toto ukončil, resp. nechal ukončit. Když byly minulé volby tak i na PP probíhaly diskuze o tom proč a proč ne volit Svobodné. Jeden názor byl, spojit všechny pravicové subjekty do jednoho volebního bloku.

Tehdy na zřejmě spoustu dotazů i návrhů napsal P.H. článek. V něm popsal, jak on vidí Svobodné, že vzdor zdání oni nejsou vůbec žádnou pravicovou stranou. Mimo jiné, ale hlavně, ve svém programu a idejích nezmiňují ani jednou úlohu křesťanské morálky, výchovy a celkově kořenů, na kterých pouze, se dá dlouhodobě udržitelná společnost budovat. Nazval je autisty.

I mě vadila nepřítomnost takto důležitých postulátů. Z toho jsem byl opravdu na vážkách,zda mám s nimi spojit jméno. Pak jsem si ale řekl že jinak by se dal jejich program akceptovat.

Je to stále stejné. Ve jménu jakýchsi společenských dober zapomeneme na to hlavní.Že nikdy nezbudujeme dobrý svět pomocí špatných postupů.

Tehdy jsem nepochopil jak to P.H. s těmi autisty myslí. Dnes už asi ano. Ano.

Také už bych se ve světle těchto zkušeností dokázal přiklonit k tomu, co na PP zaznělo, že Svobodní jsou jakousi uměle vytvořenou stranou pro zdání demokratičnosti EU.

Böhm


REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky