Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Restart číslo 2: Deset jednoduchých tipů, které pomohou zlepšit život každého z nás. A o jednom začátku, který zvládne i kojenec

Restart číslo 2: Deset jednoduchých tipů, které pomohou zlepšit život každého z nás. A o jednom začátku, který zvládne i kojenec

21. 4. 2014

Tisk článku

Redakce Protiproud přináší rady známého amerického psychologa dr. Bartona Goldsmithe a přidává nejjednodušší recept na štěstí na světě

Včera jsme psali o tom, že Velikonoce jsou časem nových začátků. Jak však k takovému začátku dospět, když jedeme v kolotoči starého, nevyhovujícího života? Jak se nepodobat křečku ve slavném šlapacím kolečku, který se pouze domnívá, že běží? A jak v sobě najít sílu a pohnout se z místa?

Čtěte ZDE: Velikonoční „domácí lékař“: Uzdravit se můžeme všichni! Objev „nové“ techniky, staré tisíce let. Univerzální lék, na který lze dosáhnout kdykoli

Na to vše odpovídá deset jednoduchých tipů amerického psychologa dr. Bartona Goldsmithe, mimo jiné autora sloupku Citová kondice (Emotional Fitness), který publikuje ve více než dvou stech větších i menších amerických novin. Že vypadají banálně? Jenže právě o návratu k jednoduchosti „restart“ v drtivé většině případů je.

Pro mnoho z nás bude letošní rok rokem nového začátku. Není to tak špatná vyhlídka, ale množství věcí, kterými budeme muset projít, nás může odrazovat. Proto jsem dal dohromady pár rad. Když se jich přidržíte, vytvoříte ve svém životě pár nových věcí, a ještě se dostanete emocionálně do kondice. Tady jsou:.

1. „Začít znovu“ není totéž jako „zotavit se z neúspěchu“! Je to nový začátek a vy jste tím, co jste dosud dělali, získali zkušenosti a vědomosti, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů. Potřebujete v sobě znovu zažehnout vášeň. Udělejte to nejlépe tak, že si představíte, že jste dosáhli kýženého cíle.

2. Život je jako chůze po schodech. O jeden, dva poskočíte vzhůru, pak si odpočinete a můžete i kousek spadnout, ale pořád jste výše, než když jste začínali. Takový je život (a každá terapie) – nic není dokonale přímé. Mějte se sebou i svým nově nalezeným směřováním trpělivost.

Úplně nový život

3. Pokud chcete, můžete si vytvořit úplně nový život. Jen se k věcem musíte správně postavit. Někdy ty zdánlivě nejméně důležité nápady vedou k velkým věcem. Vizualizujte si příznivý výsledek vašeho podnikání (ať je jím cokoli). Lékaři pacientům radí, aby si vizualizovali (tj. živě představili, pozn. red.) vyléčení své chronické či potenciálně smrtelné choroby. Pokud to pomáhá léčení, pomůže to i vašemu životu.

4. Konec neznamená nutně prohru. Přišli jste o práci, úspory nebo domov? To, co na vás čeká v budoucnosti může být mnohem lepší než to, co jste dosud měli. Fénix musí shořet, aby mohl z popela povstat krásnější než předtím...

5. Začínat do začátku se může jevit děsivě, ve skutečnosti si z toho ale můžete udělat důvod k oslavě. Přemýšlejte o své situaci jako o něčem vzrušujícím a mnoho z vašich úzkostných pocitů najednou ustoupí. Pravda je takové, že úzkost a nadšení jsou vlastně úplně totožné emoce. Popisku „bojím se“, nebo „žůžo“ dává věci vaše mysl.

Minulost tu není

6. Nezapomeňte, že vaše minulost nemá na budoucnost žádný vliv. Ať se ve vašem životě stalo cokoli, můžete najít způsob, kterým věci v něm uspořádáte o něco lépe pro sebe, a doufejme že i pro ty kolem vás.

7. Muset začít znovu není vůbec stejné jako „rozhodnout se pro nový začátek“. Mnohým z nás se život v poslední době převrátil vzhůru nohama a panuje v něm chaos. Pak není nový začátek volbou, ale nutností. Pokud je pro vás obtížné přijmout podporu okolí, prostě si slibte, že jim laskavost vrátíte, jakmile to bude možné. Nebo „pošlete dobrý skutek dál“ a pomozte druhým, jakmile to půjde.

Nové cíle a nová radost

8. Zdravých alternativ k nezdravému životnímu stylu je spousta. Jestli nedokážete své zlozvyky najednou odstranit, můžete je určitě omezit. Je úplně v pořádku nasadit uzdu nebo přestat s čímkoli, co vám ubližuje – ale dejte si na to čas.

9. Nový začátek je o tom vytvořit si nové cíle – a dosáhnout jich. Když máme před sebou cíl, jsme nejšťastnější. O cíli samém to přitom vůbec není – dokonce naopak. Jakmile si splníte sen, musíte najít jiný a čím dříve tím lépe, abyste zůstali emočně v rovnováze. Jestli se vám nechce, zkuste si to představit takhle: buď se vydáte novým směrem a budete růst a zelenat se, nebo shnijete tam, kde jste. Co byste radši?)

PP koláž

Čtěte také: Test s devíti sty kočkami: Je skutečně vařené jídlo „mrtvá strava“? Potřebujeme speciální diety? Seznamte se s jediným opravdovým odborníkem na zdravou výživu

10. Nový začátek dává šanci najít opravdovou radost. Budete muset být odvážní a hodně se zdokonalit v učení nových a neznámých věcí. Ale copak je to taková hrůza? Když se vám to nepovede, v nejhorším budete mít spoustu nových zkušeností – a ty můžete použít pro jakýkoli jiný projekt.

Jak budete hledat a nacházet cesty k novému začátku, vrátí se vám síla a energie. Vzrušení z toho, že se posunujete směrem, kterým jste chtěli vždycky jít, vám navíc přinese radost. Jen nezapomeňte začít zvolna a příliš na sebe netlačte. Do cíle se dostanete mnohem dříve, než byste mysleli.

Úsměv!

Pořád hledáte, kde či jak byste mohli začít znovu? Nemáte pocit, že by ve vašem životě šlo něco změnit k lepšímu, nebo se cítíte tak slabí a emočně i fyzicky na dně, že se nedokážete ani zamyslet, co byste chtěli, natož jak toho dosáhnout? Předchozí text vám přijde jako rady knížepána, co je mu hej? Pak zkuste následující jednoduchý recept: každý den ráno se na sebe minimálně dvě minuty usmívejte do zrcadla.

Dvě minuty nic nejsou – leckdo z nás si tak dlouho čistí zuby. Nezáleží na tom, jak špatně se cítíte, že vás zrovna bolí hlava nebo máte před pracovní či osobní katastrofou. Prostě se usmívat docela stačí. Umějí to i kojenci, od jistého věku, takže to nepochybně zvládne každý. Ačkoli to nejdříve bude úsměv sardonický, poznenáhlu nejspíš zjistíte, že nejste schopni toho usměvavého člověka v zrcadle tak docela ignorovat. Akce vyvolává reakci a přirozenou reakcí našeho podvědomí je usmívat se na lidi, kteří se usmívají na nás.

Udělat z toho malý experiment je velmi zajímavé: Schválně, co s vámi řekněme po dvou měsících udělá prostý fakt, že každý den začnete s úsměvem?

PP


REKLAMA

Tagy článku

Doporučujeme

Dvojznačné svátky: Úspěch odvěkého nepřítele ve staré Praze. Oslavujeme teror? Lidská pýcha dosadila za Boha omezený rozum. Máme dávnou tradici intelektuální zkázy. I Luther pozdě litoval. Nebezpečí zasněžených hor

Dvojznačné svátky: Úspěch odvěkého nepřítele ve staré Praze. Oslavujeme teror? Lidská...

Cyril a Metoděj: Jak padala opona pohanských přeludů. Nenápadné lži moderních katolíků. Největší proměna našeho národa. Negramotní a vlažní? Život, dílo, smrt a dědictví otců

Cyril a Metoděj: Jak padala opona pohanských přeludů. Nenápadné lži moderních katolíků....

NEJČTENĚJŠÍ

Éra běsnícího lepšodavu: Geniální plán nebo zhroucení společnosti? Historicky unikátní situace. Trestáni všichni kromě zločinců. Nikdo si není jistý. Přímý přenos kolapsu Západu. Proč je dobře, že je tak rychlý?

Éra běsnícího lepšodavu: Geniální plán nebo zhroucení společnosti? Historicky unikátní...

REKLAMA
REKLAMA
Facebook Protiproud.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky