Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

DISKUSE: Epidemie nového typu: „Tichý zabiják“ je jen v našich hlavách. Jak léčit civilizační onemocnění? Je to snadné i těžké současně.Slavná vědkyně: Lékaři nemají na léčbu cukrovky čas. Vezměme si své zdraví zpět!

Epidemie nového typu: „Tichý zabiják“ je jen v našich hlavách. Jak léčit civilizační onemocnění? Je to snadné i těžké současně.Slavná vědkyně: Lékaři nemají na léčbu cukrovky čas. Vezměme si své zdraví zpět!

přináší text prof. Anny Strunecké,která v návaznosti na svou nejnovější knihu popisuje znepokojivé obrysy jedné z nejméně diskutovaných nemocí naší doby

zpět na článek »
Chcete-li přidat komentář, musíte být registrovaný uživatel. Přihlašte se nebo se zaregistrujte.
Přiznání  (Ivan Ducar)
29.08.15 22:54
Přiznám se, že stále častěji a rád pročítám aktuální (ale také archivované) články slečny Eriky Hájkové. V tomto okamžiku mám na mysli především cyklusy o zdraví, zdravém životním stylu etc. Erika Hájková se dotýká zajímavých témat, upozorňuje na zajímavé experty, s některými z nich se nepochybně osobně přátelí, což je inspirativní. Ačkoliv píše především pro svoji výsostnou čtenářsku obec, poslední dobou trefila některé z mých osobních strází, její články nepůsobí dojmem šikovného PR na prodej publikací, jedná se o dobře míněná doporučení. A to je důležité!

Zaujal mne například článek ohledně netradiční léčby oční vady. Nečetl jsem knihu Mizakarima Norbekova „Jak se zbavit brýlí, aneb zkušenosti hlupáka“, který doporučuje odložit brýle a posilovat oční svalstvo – já si ty brýle jednoho dne prostě rozsednul pod zadkem a nemaje ihned na nové, začal jsem u kompu zoufale mhouřit oči. A světe div se, během dvou dní jsem na potřebnou kratší vzdálenost zaostřil.

V činžovním domě mých rodičů žije oční primář, který naši rodinu občas vyšetřoval a prohlásil, že odkládat brýle zrak naopak poškozuje. Proti takovéto autoritě bych nikdy nešel, ale taky je pravda, že měl na mysli zřejmě jen anomální vrozené oční vady (tupozrakost, cylindrické čočky) a problémy s dalekozrakostí, které vyžadují plusky, tj. brýle na čtení. Krátkozrakosti (mínusky) se toto sebepoškozování netýká, uženete si maximálně vrásky na tváři. A to je pro pochopení Norbekova docela podstatné.

Lidský tvor, jehož alterego se díky životnímu stylu chronicky (téměř fyzicky) propojí s počítačem, postupem času zjistí, že digitální stroje mají duši stejně jako člověk, schází jim pouze svobodná vůle. Jak se chováte ke computerům, tak se chovají ony k Vám, jak uvažujete o computerech, tak uvažují ony o Vás, jak špatně hovoříte o computerech, tak ony o Vás „významně mlčí a vzdorují“.

Tohle nezjistíte za několik let, chce to věčnost. Pokud je respektujete a hýčkáte, pokud jim věnujete lásku, jednoho dne Vám napoví, že k ochraně zraku můžete v případě laptopu důsledně používat ZOOM, operativně regulovat svítivost a především napíchnout druhý, nejlépe dvacetipalcový externí monitor. Nekoukat jen na patnáctipalcový display, ale automaticky přehazovat texty na větší plochu a číst z větší vzdálenosti, tzn. střídat ohniskovou vzdálenost při zaostřování a rozlišování detailů. Nebolí to a neobtěžuje, jen vyžaduje změnit pracovní návyky, ovládnout klávesové zkratky (a taky drobnou investici do velkoplošného LCD).

Zaujal mne i tento aktuální článek. Přestože mám docela pevné zdraví a fyzickou kondici, před více než dvěma měsící jsem si díky vlastní hlouposti uhnal velice nepříjemné únavové zranění. Pohly se mi kostičky nebo plotýnky v oblasti spodních tří obratlů, málo jsem pil během náročné dvanáctihodinové zátěže a něco se zvrtlo v pravém kyčelním kloubu a celé dolní končetiny, kam vystřeluje bolest až po prsty. Po několik týdnů doslova peklo, prášky proti bolesti a chlazení ledovou vodou. Moc jsem toho nenaspal a zhubnul o patnáct kilo, vrátil se na ideální BMI, což je však těžce vykoupená výhoda.

Jedná se o poškozený metabolismus? Skřípnutý kanálek nervových provazců v okolí esíčka? Po dlouhé době beru peníze a jedu do Kosmasu zakoupit doporučenou publikaci, uvěřil jsem, snad se za těch anoncovaných deset dní stane zázrak :) Každopádně frčím i k neurologovi.
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky