Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

DISKUSE: Moderní svět se marně pokusil o nemožné: Je rozumné věřit v Boha? Jsou věda a víra ve sporu? Byl Koperník kartářka? Pravda je prostší, než by se mohlo zdát

Moderní svět se marně pokusil o nemožné: Je rozumné věřit v Boha? Jsou věda a víra ve sporu? Byl Koperník kartářka? Pravda je prostší, než by se mohlo zdát

vysvětluje, co se stane, když se skupina vědců vydá na nejvyšší vrcholek poznání a nalezne tam teology sedící na tomtéž místě už stovky let...

zpět na článek »
Chcete-li přidat komentář, musíte být registrovaný uživatel. Přihlašte se nebo se zaregistrujte.
Možná by bylo dobré chápat okamžik Stvoření spíš jako okamžik Proměny  (Ivan Ducar)
26.01.15 22:39
Panečku jo, tenhle námět, to jste si naložil tedy pěknou kládu, pane Trnko :)

Pokud platí, že člověk byl stvořen k obrazu Boha a stále přemýšlí a stále se zdokonaluje ve svém poznání (což nelze považovat za nekonečný proces), pak platí, že se člověk přibližuje k obrazu svého Boha a jednoho dne může dojít ke splynutí. Takový Svět se však už v ničem nebude podobat tomu současnému.

Možná by bylo dobré chápat okamžik Stvoření spíš jako okamžik Proměny.

Vše, co existuje ve Vesmíru, existovalo vždy. Když vypustím poznámky o Horizontech událostí na pomezí Černých děr, o singularitách uprostřed Černých děr (kde čas a prostor přestává teoreticky existovat, „Bůh je mimo čas“), když pominu řeči o vzájemném vztahu hmoty a energie, kterými se zabýval v nejsofistikovanější podobě například Albert Einstein, ale i mnoho jiných velkých mozků před ním i po něm, pak se nabízí úhel pohledu, že cokoliv v našem Světě osciluje mezi dvěma extrémy – oba dva z nich obsahují potenciál dokonalosti.

Na jednom konci stojí primární dokonalost, řekněme Bůh nebo jakési mystérium obsažené v obecné energii, na druhém konci se tato obecná energie díky mnoha lokálním okolnostem postupně mění a komplikuje v životních, nebo lépe existenciálních formách, obdařených i svobodnou vůlí (mají lidé skutečně svobodnou vůli?). To primární Něco obsahuje veškeré informace, které budou řídit pozdější procesy Proměny, něco jako Boží DNA. A nelze říct, kdy a za jak dlouho se ten vyvíjející se „obraz Boží“ ve svém hledání posune na maximální hranici, vyčerpá a vrátí zpět k Bohu v jeho nejvyšší dokonalosti. Bude někdy možné dokázat, že lidská duše je vázána pouze na lidské tělo? A bude časem nutně to tělo potřebovat pro svoji ohraničenou existenci? A bude to pak ještě vůbec tzv. „lidská“ duše?

Ty Proměny (ta evoluce) jsou konečný proces, nic netrvá věčně, „z prachu jsi povstal a v prach se obrátíš“, avšak i ten prach nějak vzniká a nějak zaniká, to už je ryzí fyzika.

Podstata, resp. samotná existence energie není nikomu jasná, kdyby byla, bylo by možné vysvětlit i důvody existence reálného Vesmíru – je tedy energie v nejvyšším stádiu, které dokáže člověk popsat a změřit, hmota v absolutním pohybu, nebo stojí nad energií ještě nějaká vyšší forma, která přesahuje a je popsatelná pouze v prostoru, jehož vlastnosti zatím nejsme s ohledem na současnou úroveň poznání schopni pochopit? Vícerozměrné modely Vesmíru existují jen teoreticky, experimentálně je nelze potvrdit, problém spadá do oblasti kvantových jevů, jejichž pozorování je stále v plenkách (zatím jen statistika a matematické modely).

Také si myslím, že víra v Boha a potažmo religionistika obsahuje mnoho vizí ve zcela obecné rovině, kterým „racionální“ věda dává postupem času konkrétní podobu. Tyhle dva světy jsou propojené. Každý to řekne jinak, svými vlastními slovy, ale víceméně stejně, což je ideální stav. Nebo je všechno jinak?
RE: Možná by bylo dobré chápat okamžik Stvoření spíš jako okamžik Proměny  (Ivan Ducar)
14.02.15 19:03
Aha, tak takhle se ty věci mají…

Ve vší úctě, ale zmíněná dvojice fyziků ani NASA nejsou osamoceni mezi těmi, kterým nechybí mozek v hlavě s dostatečným číslem a nejsou zdaleka jediní, kdo dokáže alespoň formálně prezentovat „nejzásadnější téma vědy 20. století“ v úplně jiném světle, zas tak originální jejich pohledy skutečně, ale skutečně nejsou :)

Kde jsou ty časy výměny názorů před cca třemi lety s profesorem Štysem v diskuzích na České pozici (což je dnes spálená země), byla to docela palba. O teoretických možnostech počítačových procesorů na bázi kvantových jevů, které zřejmě budou schopny interpretovat „algoritmus svobodné vůle“, to jediné, co současné stroje zatím nedokážou a nevyrovnají se tak úrovni lidského myšlení, ani nemluvě. Podobný článek na Roklen i jinde v českém mainstreamu byl totiž nedávno také publikován. S převratným nádechem, jak jinak. Všichni lidé ovšem nečtou odborné zdroje v anglickém jazyce, aby mohli klábosit za vejplatu. Apropo, speciálně v Rusku – tam může člověk na webech nebo publicistických serverech narazit na hodně zajímavé, dosud nepříliš zmapované fenomény současného světa, potenciál slovanských duší je hluboká studna rozumu.
...............................
svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/2080-velky-tresk-nikdy-nebyl-vesmir-pry-nema-konec-ani-zacatek-sokuje-novy-vyzkum
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky