Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

DISKUSE: Mladý „pravicový“ politik: Egoismus je morální dobro! Mladý učitel: Novopohanské Vánoce jsou svátek konzumu. Politik: Konzum je okázalou a hrdou oslavou života!

Mladý „pravicový“ politik: Egoismus je morální dobro! Mladý učitel: Novopohanské Vánoce jsou svátek konzumu. Politik: Konzum je okázalou a hrdou oslavou života!

srovnává dva současné (a jeden historický) postoj k tradici Vánoc – politika, učitele (a jednoho prezidenta) – a nechává na čtenáři, aby sám zvážil, co to o naší realitě vypovídá

zpět na článek »
Chcete-li přidat komentář, musíte být registrovaný uživatel. Přihlašte se nebo se zaregistrujte.
Co je to vlastně ateismus?  (Ivan Ducar)
24.12.14 15:12
Mohu pár slovíček?… Kdysi dávno jsem navštívil kamaráda ze studií, který už na kolejích inklinoval k buddhistické filosofii. Bylo to zrovna v předvánočním čase. Jirka žil v poněkud „rozšířeném vztahu“, dva muži, žena a dítě, ačkoliv zřejmě jen jeden z těchto mužů sdílel se ženou i lože, společně však sdíleli buddhismus, žili jako rodina. Jako člověka, byť ateistu, ale pocházejícího z oblasti se silnými katolickými kořeny, mne celá situace, kterou jsem si bezprostředně nemusel jen představovat, poněkud vyváděla z rovnováhy. Buddhismus není náboženství, je to životní filosofie, která se okrajově dotýká i vzývání božstva, pěstování kultu, a teprve později jsem se dopátral, že v určitých indických oblastech, ale nejen tam, má polygamie (nebo její soft formy) silné kořeny, že to k buddhismu prostě historicky patří. Na jejich území.

A jak to souvisí s pohanstvím, ateismem, oslavami Slunovratu nebo Vánoc?
Ve společnosti svých přátel jsem byl díky jejich nenucenému počínání nervózní, což se obratem ruky promítne do vzájemné konverzace, oni věděli, čeho si všímám, o čem přemítám a kam se vytrácí moje asertivita. Takže nakonec zazněla nepřátelská otázka: Čemu vlastně věříš Ty? Napadlo mě, že věřím v takového Boha, který věří ve Mě (a je to tak). Vteřinu ticho, pohlédli na sebe a Jirka špitnul… „ale to řekl Buddha“.

A já se tedy ptám, co je to vlastně vůbec ateismus?

Žij a nech žít… kdo to prohlásil jako první, Kristus?, není to jen nějaká libertariánská parafráze? Nevím, Buddhovy myšlenky jsem taky nikdy nezkoumal, byl to malý sádrový trpaslík v kredenci. Jako malé dítě jsem se těšil na dárky, slídil jsem po nich v úkrytech, dnes jezdím domů na kapra a pozdravit rodiče, protože to může být už každý rok naposledy a Vánoce vždy spojovaly celou rodinu, matka nazdobí stromeček, pod talířem mám dvacetikorunu, uděláme selfie. Proslovy o víře jsou v kompetenci aspirantů Templetonovy ceny, za něco ji přece dostat musí.
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky